Nie stać cię na wizytę w Spa? Wydaje ci się, że ekskluzywne zabiegi są poza twoim zasięgiem? Nie załamuj rąk – sięgnij po sprawdzone, domowe sposoby, które pozwolą przywrócić blask twojej urodzie.
Kosmetyki do domowych zabiegów, które można wykonać samemu w domu, nie mają aż takiej „siły” jak preparaty w gabinetach kosmetycznych, ponieważ nie docierają do głębszych warstw skóry. Mają jednak kilka niepodważalnych zalet: zazwyczaj są tańsze, a brak chemicznych środków w nich zawartych zmniejsza prawdopodobieństwo podrażnienia nawet najbardziej wrażliwej skóry.
Naturalnie dla włosów i dłoni
O dłonie możemy zadbać w niezwykle prosty sposób. – Należy przygotować kąpiel dla dłoni w oliwie z oliwek. Oliwę podgrzać (tak aby była ciepła – nie gorąca), dodać witaminę A+E
(wycisnąć zawartość z kapsułek), dodać kilka kropli soku z cytryny i moczyć
dłonie ok. 10 – 15 min. – radzi Monika Wójtowicz, kosmetyczka.
Dobrym sposobem na piękne dłonie jest peeling. – Można go wykonać samemu lub użyć takiego, który stosujemy do twarzy – poleca Grażyna Migas, kosmetyczka. Na domowy peeling dla dłoni składają się: łyżka stołowa oliwki do ciała, łyżka stołowa cukru lub zmiękczonych migdałów i jedna filiżanka soku z cytryny. Mieszankę należy wcierać w dłonie przez kilka minut, potem umyć je ciepłą wodą, a na koniec wmasować krem odżywczy.
Najbardziej znanymi „naturalnymi preparatami” do włosów są jajka i piwo, polecane osobom o włosach słabych i suchych, potrzebujących regeneracji. Płukanka z wygazowanego piwa zapobiega wypadaniu, nadając jednocześnie miękkość i połysk. Maseczka z jajek i oleju rycynowego nawilża i wzmacnia.
Każda blondynka powinna mieć w swoich zapasach rumianek. Wywar z tego zioła rozjaśni pasma włosów i nada im złocisty odcień. Rumianek ma też właściwości kojące i odkażające. Łagodzi również łojotok skóry. Jeżeli naszym celem jest nabłyszczenie fryzury należy sięgnąć po sok z cytryny lub ocet – koniecznie rozcieńczone w wodzie.
Dla włosów kręconych polecana jest maseczka z czarnej rzepy i olejku rycynowego, która zregeneruje loki i dostarczy odżywczych składników.
„Przyjacielem” słabych włosów jest sok z cebuli, który należy wetrzeć w skórę głowy. Specyfik zapobiega wówczas przedwczesnej siwiźnie.
Naturalnie dla cery
Wiele kobiet w dzisiejszych czasach spędza długie godziny przed ekranem monitora, co nie pozostaje bez konsekwencji dla skóry wokół oczu. – Takim oczywistym sposobem na zapobieganie powstawania „worków” w okolicach oczu jest oczywiście sen! Jednak jeśli go brak, można ratować się zimnymi okładami z czarnej herbaty, lodu czy świeżego ogórka – przekonuje Monika Wójtowicz.
Niezastąpiony w domowej pielęgnacji twarzy może okazać się samodzielnie wykonany peeling. – Do trzech łyżek rozdrobnionych płatków owsianych należy dodać jedną łyżkę miodu i sok z połówki cytryny. Składniki wymieszać i wstawić do lodówki na 30 minut. Po wyciągnięciu dodać łyżkę mleka – podaje przepis Grażyna Migas. – Peeling nakłada się na oczyszczoną wcześniej dokładnie skórę twarzy i masuje przez ok. pięć minut. Pozostałość papki należy nałożyć na twarz i pozostawić na 15 minut – dodaje kosmetyczka.
Jeżeli borykamy się z trądzikiem, ratunkiem mogą okazać się drożdże. Maseczkę można przygotować w kilka minut, za to jej skuteczność, przy regularnym stosowaniu, można porównywać do kosmetyków dostępnych w drogeriach. Papkę powstałą po wymieszaniu z mlekiem nakładamy na twarz i zmywamy po ok. 15 minutach. Aby rezultaty były zadowalające należy stosować ją dwa razy w tygodniu.
Gęste i długie rzęsy, tylko dzięki mascarze? Raczej tak, ale możemy sprawić, że rzęsy będą bardziej elastyczne i lepiej odżywione. Wystarczy trochę olejku rycynowego. Najlepiej nałożyć go na noc – np. dokładnie umytą po zużytym tuszu szczoteczką.
Obalamy mity
Nie wszystkie domowe sposoby poprawiania urody są dla nas dobre. Niestety ich powszechność prowadzi do tego, że są uważane za niezwykle skuteczne. Dość znanym ”zabiegiem” jest wyciskanie zaskórników, bądź takie samo ”maltretowanie” cery twarzy trądzikowej. – Takie wyciskanie, nie tylko nie pomaga, a wręcz wydłuża czas gojenia stanów zapalnych na buzi. Takie szkodliwe zabiegi pozostawiają też brzydkie blizny i ślady, które trudno ukryć – przekonują kosmetyczki.
Na trądzik nie działają też spirytus, czy słońce – uważane za skuteczne w walce z problemami cery trądzikowej. Owszem stany zapalne ulegną wysuszeniu, ale przesuszona skóra zaczyna produkować więcej sebum i w krótkim czasie sytuacja może jeszcze się pogorszyć.
Facebook
RSS