Porządki, które trzeba zrobić w jednym domu mogą być problemem. Trudno sobie zatem wyobrazić generalne sprzątanie wielu mieszkań w tym samym czasie. Wszystko jest jednak kwestią organizacji i odpowiedniego przygotowania
Wiele osób w pewnym momencie swojego życia musi zajmować się nie tylko swoim domem, ale i tym należącym do rodziny lub bliskich. Kiedy rodzice, dziadkowie lub znajomi nie mogą się już opiekować swoimi gospodarstwami domowymi to cała odpowiedzialność i praca spada wtedy na ich opiekunów. Zorganizowanie sobie czasu i podołanie wszystkim zadaniom jest w tej sytuacji sporym wyzwaniem.
Słuchaj porad ekspertów
Pomagając swoim rodzicom bądź dziadkom w sprzątaniu domu pamiętajmy o tym, że przez większość życia sami utrzymywali porządek w swoim gospodarstwie domowym, dlatego mają swoje metody i przyzwyczajenia. Chociaż niektóre z nich mogą wydawać się bardzo czasochłonne i nieefektywne z punktu widzenia opiekuna (który przecież ma jeszcze własny dom do posprzątania), nie powinno się ich na wstępie odrzucać. Starszym osobom należy dać możliwość powolnego i stopniowo przyzwyczajenia się do nowej sytuacji, bez traktowania ich metod z pobłażliwością – przecież dla nich przez wiele lat się sprawdzały.
Zacznij tam, gdzie jest najczyściej
Nie mamy szans z wykonaniem wszystkich czynności, jeśli nie będziemy potrafili w odpowiedni sposób zarządzać swoim czasem. Warto np. poświęcić na sprzątanie jeden konkretny dzień i regularnie w tym samym czasie, przez kilka godzin wykonywać wszystkie konieczne czynności. Nawet jeżeli zupełnie nie wiesz za co się zabrać to pamiętaj, że najlepiej jest zacząć od góry, a więc od stołów, półek czy parapetów. Opadający kurz nie będzie przez to trafiał na umyte już powierzchnie. Na samym końcu umyj dopiero podłogę. Najpierw dobrze jest ją umyć w tych pomieszczeniach, które są najczystsze, czyli najrzadziej używane, potem przejdź natomiast do tych najczęściej używanych.
Porządki generalne
Poza regularnym sprzątaniem przyda się również pranie zasłon czy mycie okien. Te czynności są wykonywane zdecydowanie rzadziej, ale również są bardzo ważne. Najpierw spryskaj szybę środkiem do mycia, a następnie odkurz myjką, w ten sposób oszczędzając czas. Firanki i zasłony wstaw do pralki jeszcze przed rozpoczęciem sprzątania. Ustaw program do tkanin delikatnych z powolnym wirowaniem, a potem zawieś gdy będą jeszcze wilgotne – tym sposobem unikniesz prasowania.
To, że niektóre pomieszczenia są bardzo rzadko używane nie oznacza, iż nie zbiera się w nich kurz. Tam również warto zaglądnąć i, co ważne, zrobić generalne porządki. Po ustaleniu z domownikami, co nadaje się do wyrzucenia, a co należy zostawić można również uprzątnąć te rzeczy, które po prostu zagracają pomieszczenie. Nieużywane meble tapicerowane i łóżka można przykryć prześcieradłem, dzięki czemu kurz nie będzie na nich osiadał, a samo prześcieradło wystarczy co jakiś czas wytrzepać i wyprać. W miejscu otwartych półek lepiej sprawdzą się gabloty i zamykane szafki, które ochronią cenne pamiątki od pyłu. Regularne wietrzenie pomieszczenia zapobiegnie utrzymywaniu się stęchłego zapachu. Każde pomieszczenie w domu powinno być wietrzone co najmniej cztery raz dziennie.
Źródło: System effecto
Facebook
RSS