Zapach to coś, czego nie da się podrobić, ponieważ jest niepowtarzalny. Każde z odwiedzonych przez nas miejsc oraz każde ze wspomnień pachnie w bardzo specyficzny sposób. Nie zawsze jednak zapachy miały takie znaczenie jak obecnie
Właściwie już w czasach faraonów zapachy były niezwykle istotne. Aż do końca XIX wieku miały one swoje zastosowanie w lecznictwie i obrzędach religijnych. Substancje aromatyczne albo zażywano, albo też się nimi nacierano. Komercyjny charakter perfum zrodził się właściwie wraz z demokratyzacją. W latach 70. stały się one natomiast produktem handlowym. Od tego momentu producenci prześcigają się w tworzeniu kolejnych zapachów. Warto jednak pamiętać, że perfumy to przedmiot kultowy, a nie jedynie produkt luksusowy.
Perfumy mają sprawiać, że będziemy ładnie pachnieć, ale i stanowią informację. To właściwie taki niewidzialny kod, który wiele mówi o nas samych. W odkrywaniu siebie i otaczającego świata wspiera nas nos. To on wprowadza nas w ten niesamowity świat.
– Moim zdaniem powinniśmy przewartościować to, w jaki sposób mówimy o naszym nosie, który jest niezwykłym narzędziem, które z góry wie, co się za chwilę zdarzy, zanim zobaczą nasze oczy. Wdychamy 12,7 metrów sześciennych powietrza dziennie, proszę pomyśleć ile to jest molekuł. Żyjemy w świecie, który jest dokładnie wyczyszczony, wydezynfekowany, wyperfumowany, a to wszystko dla naszej ochrony. Nie mam nic przeciwko temu, nie mam nic przeciwko pięknym perfumom, ale najpierw nauczmy się odkrywać te prawdziwe zapachy, które otaczają nas na co dzień, dopiero wtedy będziemy mogli odkryć urodę perfum. Pragnę również podkreślić, że zapach zapada nam bardziej w pamięci niż obraz – wyjaśniała Sissel Tolaas biochemiczka, artystka i „ekspertka zapachowa”.
Zapach pozwala nam określić wiele istotnych kwestii ważnych nie tylko dla nas samych, ale i dla całych społeczności. Na jego podstawie można analizować całe miasta, a także patrzeć na niego jako na formę komunikacji społecznej.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Facebook
RSS