Chcesz produkować mniej odpadów, a jednocześnie zadbać o siebie? Zacznijmy od banalnego szczegółu, jakim są fusy z herbaty. Możesz z nich przygotować domowy peeling, okłady czy nawet opatrunek.
Marnowanie jedzenia to problem współczesnej cywilizacji. Często nie mamy pomysłu, co zrobić z resztkami po posiłku. Podobnie jest z fusami lub torebkami po herbacie. Wbrew pozorom nieprzydatne resztki mogą mieć swoje kolejne zastosowanie. Zieloną herbatę można na przykład zaparzać kilkakrotnie. Co ciekawe, Chińczycy używają pierwszego naparu tylko do przepłukania dzbanka, dopiero drugi i trzeci wykorzystują do picia. Jakie jeszcze są możliwości wykorzystania zaparzonej herbaty? Na początek przedstawiamy herbaciane porady dla zdrowia i urody.
Peeling na twarz i dekolt
Fusy po zaparzonej zielonej herbacie przydadzą się do oczyszczenia skóry twarzy. Peeling, który wykonasz dzięki nim, ułatwi złuszczenie martwego naskórka i poprawi ukrwienie skóry. Dodatkowo właściwości zielonej herbaty pozwolą odżywić cerę. Wykonując koliste ruchy miękkimi i mokrymi listkami doskonale oczyścisz i orzeźwisz zmęczoną skórę. Regularne wykonywanie zabiegu z pewnością przywróci jej naturalny koloryt i gładkość.
Okłady na zmęczone oczy
Zaparzone torebki herbaty lub fusy świetnie sprawdzą się także jako okład na opuchnięte oczy. Dzięki dużej zawartości garbników, które obkurczają naczynia włosowate, herbata zdecydowanie przyspiesza znikanie opuchlizny. Okład na oczy przygotuj z przestudzonej czarnej lub zielonej herbaty w torebkach. Jeśli posiadasz zaparzone liście to pamiętaj, aby zawinąć je w bawełniane ściereczki przed przyłożeniem do powiek. Zanim zaczniesz upewnij się, że herbata nie była aromatyzowana, gdyż wtedy może podrażnić spojówki.
Ratunek dla zmian skórnych
Po kąpielach słonecznych masz oparzenia i doskwiera Ci pieczenie, a żadne środki kosmetyczne nie przynoszą ulgi? Spróbuj wyjątkowych właściwości zaparzonej herbaty. Okazuje się, że zużyte torebki po naparze to rewelacyjny środek łagodzący podrażnienia i stany zapalne skóry. Wystarczy, że będziesz przykładać schłodzone saszetki lub fusy zawinięte w bawełnianą ściereczkę do oparzonych miejsc. Co ciekawe, sprawdzą się one także w innych przypadkach, takich jak: podrażnienia po goleniu, wysypki, ukąszenia owadów lub przy cerze trądzikowej. Stan zapalny, który powstaje podczas tworzenia się wyprysków, zahamujesz właśnie dzięki herbacie.
Świeży oddech
Czy zdarza Ci się przygotować herbatę, której jednak nie masz czasu wypić, dlatego ją wylewasz? Wcale tak nie musi być. Możesz wykorzystać zimny, pozornie bezużyteczny napar. Ten z zielonej herbaty skutecznie złagodzi podrażnienia dziąseł, zredukuje ewentualne krwawienia i zmniejszy ból. Dzięki właściwościom antybakteryjnym świetnie sprawdzi się jako płukanka na odświeżenie oddechu.
Aromatyczna kąpiel
Co jeszcze można zrobić z niewypitą herbatą? Dodać ją do kąpieli! Czarna herbata, bogata w składniki odżywcze, nie tylko nada wodzie pięknego zapachu, ale także wpłynie pozytywnie na nawilżenie skóry. Wystarczy wlać niewypity napar do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Oczywiście skuteczność działania będzie zależała od ilości herbaty. Ważne, aby herbata była bez dodatków typu cukier, miód czy cytryna.
Oprac. na podstawie informacji prasowej