Lepiej wykształcone kobiety chętniej się rozwodzą. Z czego może wynikać ta zależność i dlaczego właśnie w tej sytuacji chętniej bierzemy rozwód?
Naukowcy starają się rozwikłać zagadkę związaną z rozwodami. Dlaczego właściwie chcemy je brać? Ich zdaniem źródłem decyzji może być wykształcenie kobiet. Nad zagadnieniem tym pochylili się pracownicy naukowi Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej. To, że lepsze wykształcenie idzie w parze z rozwodami zależne jest jednak od dostępności rozwodów w danym środowisku czy kraju. Kiedy rozwody są mało rozpowszechnione, a związane z nimi koszty legislacyjne, materialne i społeczne są wysokie, kobiety lepiej wykształcone są w stanie poradzić sobie z tymi trudnościami i rozwodzą się częściej niż kobiety gorzej wykształcone. Im tańsze i łatwiej dostępne są rozwody, tym więcej kobiet z niższym wykształceniem może się na nie zdecydować.
To, że znacznie więcej kobiet decyduje się na rozwody może wynikać również z ich rosnącej niezależności ekonomicznej. Wraz z rosnącym równouprawnieniem, kobiety z różnych warstw społecznych mogą łatwiej pozwolić sobie na rozwód i życie w pojedynkę. Krzepiące jest jednak to, że z czasem cała tendencja zaczyna się odwracać, a efekty kształcenia sprawiają, że zaczynamy odchodzić od popularnych rozwodów i stawiać na stabilizację.
Zgodnie z teoriami przedstawianymi przez niektórych badaczy decyzja o rozwodzie przychodzi łatwiej kobietom dobrze wykształconym. Wyższe wykształcenie wiąże się z lepszymi perspektywami na rynku pracy, dlatego kobiety te mogą pozwolić sobie na poniesienie kosztów rozwodu i na życie w pojedynkę. Dzięki temu wykształceniu łatwiej jest im m.in. poradzić sobie ze skomplikowaną procedurą rozwodową, a także nie zważać na presje społeczne, aby za wszelką cenę ratować swoje małżeństwo.
Zdaniem innych uczonych wyższe wykształcenie kobiet powinno sprzyjać większej stabilności związków. Skąd te wnioski? Badacze twierdzą, że mając odpowiednią pozycję mogą sobie lepiej dobrać męża, znaleźć takiego, który będzie odpowiadał ich oczekiwaniom. Zwolennicy tej teorii podkreślają też, że kobiety z wyższym wykształceniem powinny mieć umiejętności komunikacji interpersonalnej, negocjacji i rozwiązywania konfliktów w związku. Poza tym, kobiety lepiej wykształcone w mniejszym stopniu są narażone na trudności materialne, które mogą destabilizować związek.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Facebook
RSS