Przedsiębiorstwa stawiające na działalność badawczo-rozwojową mają większe szanse nie tylko na dofinansowania, ale i na ulgi podatkowe. Ulgi oraz inne ułatwienia dla organizacji ma zapewnić tzw. mała ustawa o innowacyjności
Projekt ustawy, który został przedłożony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego ma pozwolić na zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Zaproponowane zmiany mają przez to przyczynić się do wzrostu dochodu narodowego i podniesienia poziomu dobrobytu w Polsce.
Co znalazło się w tzw. małej ustawie o innowacyjności? W projekcie zaproponowano system różnorodnych instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej, na który złoży się przede wszystkim: przyjazny system podatkowy (ulgi podatkowe), stabilny sposób finansowania komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz pakiet ułatwień proceduralnych. Przewidywane rozwiązania przyczynią się również do realizacji celów określonych w „Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, w ramach filaru „rozwój innowacyjnych firm”.
Nowelizacja zakłada, że od 1 stycznia 2017 r. na stałe zostanie już zniesione podatek dochodowy aportu własności intelektualnej i przemysłowej. Dzięki temu akcje spółki otrzymane w zamian za wniesioną do niej własność intelektualną nie będą podlegały opodatkowaniu. Małe i średnie firmy będą miały natomiast znacznie większą listę kosztów podlegających odpisowi uzyskania patentu. Rozwiązanie to – w zamierzeniu autorów nowelizacji – powinno zachęcić małe i średnie firmy do ponoszenia wydatków na uzyskanie patentu (często koszty te są bardzo wysokie, szczególnie w przypadku uzyskiwania ochrony w kilku krajach).
Co ważne, podniesiono też kwoty maksymalnego odliczenia kosztów kwalifikowanych ponoszonych na badania i rozwój. Mikroprzedsiębiorcy oraz małe i średnie firmy będą mogły mieć zatem odliczenia do 50 proc., a w przypadku pozostałych przedsiębiorców (dużych firm) – do 50 proc. na poniesione wydatki osobowe oraz 30 proc. pozostałych wydatków związanych z działalnością badawczo-rozwojową.
Poza tym wydłużono z 3 do 6 lat okres, w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową, przewidziano zwrot gotówkowy dla nowo powstających przedsiębiorstw (start-upów) prowadzących działalność B+R, a także uelastyczniono zasady dysponowania przez państwowe osoby prawne posiadaną infrastrukturą, w tym również badawczą. Oznacza to, że uczelnie, instytuty badawcze, PAN i jej instytuty naukowe – bez zgody ministra skarbu państwa – będą mogły np. zawierać krótkie, odpłatne umowy najmu i dzierżawy mienia, m.in. sali konferencyjnej, sprzętu audio-wizualnego.
Zmodyfikowano również nieco procedurę „uwłaszczenia naukowców”, czyli nabywania przez nich praw majątkowych do wynalazków. Dzięki temu z pewnością uda się ominąć sporą część biurokracji. Procedura uwłaszczeniowa (jako opcja) będzie teraz stosowana przez uczelnie wyłącznie wtedy, kiedy naukowiec zgłaszający wyniki badań poinformuje (w formie oświadczenia) o zainteresowaniu uwłaszczeniem. W przeciwnym wypadku procedura ta nie będzie uruchomiana i uczelnia automatycznie przejmie prawa do wyników badań naukowych i prac rozwojowych.
W projekcie nowelizacji usunięto także ograniczenie czasowe, w jakim twórcom wynalazków przysługiwały udziały w korzyściach z komercjalizacji (obecnie maksymalnie pięć lat). Czasami potrzeba jednak więcej niż pięciu lat, aby innowacja zaczęła przynosić największe przychody. Być może teraz naukowcy będą częściej komercjalizować swoje badania.
Projekt umożliwia uczelniom tworzenie większej liczby spółek celowych. Obecnie uczelnie mogą tworzyć tylko jedną spółkę celową. Proponowane zmiany umożliwią zakładanie kolejnych spółek w celu współpracy z innymi uczelniami na rzecz wspólnej komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Co więcej, zwiększy się też możliwość rozwoju i wdrożenia wyników projektów na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Dzięki projektowi możliwe będzie dodatkowo objęcie finansowaniem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedsięwzięć związanych z systemem weryfikacji technologii środowiskowych.
Nowe zasady zaczną obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wyjątkiem będzie jedynie część dotycząca przepisów podatkowych i zasad finansowania nauki, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl