Wiele miast w trosce przede wszystkim o zwierzęta zrezygnowało z publicznych pokazów fajerwerków w Sylwestra na rzecz widowisk laserowych. Takie decyzje to korzyść także dla ludzkiego słuchu. Fajerwerkowa noc może nieodwracalnie uszkodzić słuch.
Wszyscy narażeni jesteśmy na hałas, ale jest grupa szczególna – dzieci i młodzież, choćby z tego powodu, że często są fanami słuchania głośnej muzyki, tak przez słuchawki, jak i w klubach czy na koncertach.
Prof. Henryk Skarżyński dyrektor Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu ostrzega, że już teraz młodzi ludzie, którzy często i długo słuchają bardzo głośnej muzyki, mają sprawność słuchową zbliżoną do pokolenia osób starszych.
Jak można uszkodzić słuch
- Za próg szkodliwości uznaje się 65 dB, czyli natężenie dźwięków, jakie generuje zwykły hałas uliczny.
- Już jednostajny warkot samochodu ciężarowego może doprowadzić do uszkodzenia słuchu (to dźwięk o natężeniu 85 dB). Tego rodzaju „smog akustyczny” odbierany przez kilka godzin dziennie na przestrzeni lat doprowadza do uszkodzenia komórek słuchowych.
- Przy poziomie 100 dB wystarczy zaledwie 15 minut, żeby stworzyć zagrożenie nieodwracalnego uszkodzenia słuchu. Jeśli zostanie on przekroczony, mogą pojawić się zaburzenia – sygnałami alarmującymi, które powinny zwrócić naszą uwagę na pojawiający się problem ze słuchem, są szumy w uszach, uczucie „dzwonienia” czy chwilowa utrata słuchu.
Jak pojedynczy głośny dźwięk może uszkodzić słuch
Prof. Skarżyński tłumaczy, że w uchu środkowym znajduje się mechaniczna przekładnia dopasowująca dźwięki powietrzne do środowiska płynnego w uchu wewnętrznym. To mechanizm, który da się wytłumaczyć prawami fizyki: przekładnia, składająca się z układu kosteczek słuchowych, działa na zasadzie dźwigni.
Mózg jest jednak w stanie regulować zdolność tej dźwigni do transmitowania fali akustycznej. Mechanizm ten, oparty na działaniu mikromięśni ucha środkowego, jest na ogół skuteczną barierą obronną słuchu, ale jego zadziałanie wymaga najpierw odbioru i przeanalizowania napływających dźwięków, a później wykonania pracy przez mikromięśnie. Jeżeli więc zaskoczy nas impuls dźwiękowy o bardzo wysokim poziomie, ucho staje się bezbronne.
Takim impulsem może być wystrzał fajerwerków. Lepiej więc stać od nich z daleka.
Autorka: Justyna Wojteczek, Zdrowie.PAP.pl
Facebook
RSS