Zapraszamy nasze Czytelniczki i Czytelników do przeczytania bardzo inspirującego wywiadu z Wiceprezes firmy Ekoenergetyka-Polska Urszulą Przegalińską-Kubik, Bohaterką projektu „Łączy nas biznes”, która opowie o początkach powstania firmy i o tym, jak kobiety mogą wspierać wzajemnie swój rozwój.
Proszę opowiedzieć o Ekoenergetyce – firmie, której pełni Pani rolę Wiceprezesa. Jak znalazła się Pani w tym miejscu zawodowym, w którym jest obecnie?
Urszula Przegalińska-Kubik, Wiceprezes ds. Personalnych Ekoenergetyka-Polska oraz Prezes Fundacji Ekoenergetyki: Ekoenergetyka specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji i wdrażaniu stacji szybkiego ładowania dla samochodów osobowych i pojazdów dostawczych, a także autobusów oraz ciężarówek. Jako firma technologiczna, w oparciu o ten produkt budujemy naszą globalną pozycję. Od 15 lat wprowadzamy zeroemisyjny transport do miast na całym świecie.
Kiedy firma powstawała, elektromobilność nie była oczywista. Pojazdy elektryczne jawiły się jako chwilowa moda. Dziś wiemy, że jest inaczej. E-mobility to prawdziwy globalny trend. Rozwój grupy spółek, która zatrudnia już ponad 1000 osób nie byłby jednak możliwy, gdyby nie unikalny i profesjonalny team, którego know-how zmienia oblicza komunikacji. Zatrudniamy specjalistów o wysoko rozwiniętych umiejętnościach w dziedzinie projektowania, konstruowania, tworzenia oprogramowania i rozwiązań IT. Naszą misją jest rozwój elektromobilności w Europie i na świecie. Jako pionierzy na rynku e-mobility zyskaliśmy cenne doświadczenie, które teraz pozwala nam osiągnąć czołową pozycję technologiczną w globalnym megatrendzie jakim jest elektromobilność. Wiedza i doświadczenie naszego interdyscyplinarnego teamu w połączeniu ze śmiałą wizją założycieli firmy panów: Bartosza Kubika oraz Macieja Wojeńskiego pozwalają nam kreować nowatorskie rozwiązania i budować przewagę technologiczną.
Droga, którą spółka przeszła od momentu powstania, wszystkie zmiany, wyzwania, i ogromny rozwój bardzo mnie cieszą i są powodem do dumy. Jako Wiceprezes ds. Personalnych Ekoenergetyka-Polska oraz Prezes Fundacji Ekoenergetyki jestem odpowiedzialna za tworzenie kultury organizacyjnej, która wspiera i buduje zaangażowane zespoły, pracujące na sukces całej organizacji.
Chociaż muszę się przyznać, że pasję do HR rozwinęłam już tu – w Ekoenergetyce. Moje pierwsze studia to zarządzania i inżynieria produkcji, później było to BHP, a dopiero następnie prawo pracy. Gdy firma liczyła zaledwie 10 osób, zajmowałam się obszarem kadrowym, BHP oraz realizacją projektów unijnych. Później zajmowałam stanowisko Dyrektorki Biura Zarządu. Przez siedem lat przeszłam wszystkie szczeble kariery zdobywając cenne doświadczenie i umiejętności, zanim weszłam do Zarządu Spółki.
Jakie cechy, według Pani, powinna mieć skuteczna kobieta biznesu?
W dzisiejszym szybkim i dynamicznym świecie oraz gospodarce opartej na wiedzy, postrzeganie zarządzania dużą organizacją ewoluuje. Coraz większy nacisk stawia się na cechy, które wcześniej nie były typowe dla klasycznego obrazu bizneswoman czy liderki. Według mnie kobiety wyróżniają się w obszarze umiejętności związanych z budowaniem efektywnych i trwałych relacji, a także tworzenia firmy w oparciu o wartości, rozwijania talentów czy zarządzania zmianą. Z doświadczenia swojego i otaczających mnie inspirujących kobiet mogę postawić hipotezę, że jako kobiety posiadamy naturalną zdolność do równoczesnego wykonywania wielu zadań i operowania na różnych płaszczyznach.
To, co powinnyśmy w sobie pielęgnować to zdecydowanie odwaga, bo obawa przed niepowodzeniem oraz unikanie popełniania błędów hamuje zdolność do wprowadzania innowacji, które są kluczowe dla rozwoju nas samych i naszych biznesów.
Dlatego to właśnie w postawie samych kobiet, coraz śmielej wyznaczających sobie cele i zmieniających ograniczające je przekonania, upatruję szybkich i efektywnych zmian. Kobieta jako skuteczna liderka to osoba odważna, świadoma kompetencji swoich i swoich pracowników, a także umiejąca podejmować decyzje w oparciu o myślenie strategiczne.
Jak kobiety mogą uczyć się współpracy?
Ważniejsze pytanie, które ostatnio coraz częściej sobie stawiam, brzmi – kiedy się tej współpracy uczyć? I coraz częściej dochodzę do wniosku, że jak najszybciej. Już jako małe dziewczynki, w grupie rówieśniczej czy w przedszkolu. Fundacja Ekoenergetyki od niemal 3 lat prowadzi żłobek i przedszkole Ekolucky, do którego zaprasza dzieci pracowników naszych spółek. Dzięki temu, jako Prezeska Fundacji mogę obserwować fascynującą drogę, jaką dziewczynki przebywają na tym etapie rozwoju. Wiem, że to właśnie kluczowy etap na naukę dobrych wzorców i praktyk, które ukształtują je jako kobiety i to my – dorośli – za ten proces odpowiadamy. Patrzę w przyszłość z optymizmem, ponieważ widzę, jak dziewczynki uczą się myśleć krytycznie, jak nie dają sobie wmawiać stereotypów, które zamiast je wzmacniać – antagonizują.
Drugim ważnym elementem jest zrozumienie, że współpraca w tym znaczeniu wykracza poza próby znalezienia – wspólnego interesu kobiet – jest raczej próbą pokazania systemowego charakteru problemów kobiet i pomaga je przezwyciężać. Historia kobiecej współpracy pokazuje, że nadal się tego uczymy, chociaż – co bardzo budujące – coraz więcej kobiet deklaruje, że otrzymuje i ofiarowuje takie wsparcie w sferach zarówno zawodowych, jak i prywatnych.
Wreszcie muszę podkreślić, że niezmiernie cieszy mnie obserwowanie, w jaki sposób kobiety wzajemnie się wspierają, ale także kiedy widzę, że to wsparcie otrzymują od świadomych i otwartych mężczyzn.
Gdzie młode kobiety powinny szukać wiedzy i inspiracji podczas startu i rozwoju swojej kariery?
Obserwujemy, że każde następne pokolenie kobiet wkraczające na rynek pracy i rozwijające swoją karierę może czerpać z coraz obfitszych źródeł inspiracji. W dzisiejszych czasach oferta jest bardzo zróżnicowana. Na wyciągnięcie ręki mamy książki, kursy webinary i poradniki – w dużej mierze bezpłatne i dostępne online, a dla bardziej głodnych wiedzy także studiach biznesowe. Myślę sobie jednak, że zupełnie co innego jest wiedzę zdobyć, a co innego wykorzystać ją w swojej firmie.
Dlatego właśnie tak istotne jest wsparcie najbliższego otoczenia. Najszybciej i najbardziej efektywnie zaimplementujesz zmiany we współpracy z praktykami z rynku.
Jak uchronić się przed błędami i zminimalizować ryzyko w biznesie?
Absolutnie nie powinniśmy się przed błędami bronić! Ryzyko jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem każdej działalności gospodarczej. Uważam, że dla świadomych liderów błędy w biznesie mogą być cennym kapitałem, który pozwoli udoskonalać organizację.
Już Napoleon Bonaparte powiedział – „Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi”. Przecież wiedząc z góry, że decyzja jest błędna, nigdy byśmy jej nie podjęli. Uważam, że zdrowe podejście do porażek to ich nie wypieranie i nie zrzucanie winy na innych, a raczej analiza i wyciąganie nauki na przyszłość.
Oczywiście, biznes to nie jest ocean spontaniczności, musimy stale identyfikować obszary zagrożone, monitorować działania czy ulepszać procesy. Ważne, żeby w tym wszystkim nie stracić odwagi i gotowości do eksperymentowania, bo to na styku tych dwóch rodzą się innowacje.
Po więcej informacji o działalności naszej Bohaterki zapraszamy tutaj:
https://ekoenergetyka.com.pl/pl/o-nas/
Fot. Archiwum Bohaterki
Źródło: materiał promocyjny Partnera
Facebook
RSS