Żyjemy coraz dłużej, a to oznacza, że więcej czasu spędzamy na emeryturze i więcej pieniędzy wydajemy na leczenie. Tym bardziej warto pamiętać o zdrowiu od najmłodszych lat
Raporty dotyczące długości życia nie zostawiają złudzeń: żyjemy coraz dłużej. Co prawda Polska to nie światowa czołówka, ale i u nas ten trend widać doskonale. Za 30 lat co dziesiąty Polak będzie mieć ponad 80 lat lub więcej. Ten wynik to po części skutek wyżu demograficznego po wojnie, ale i efekt zmian cywilizacyjnych.
Skoro żyjemy coraz dłużej, to również coraz większą część naszego życia stanowią lata seniorskie, gdy najbardziej liczy się utrzymanie dobrego zdrowia, a pieniędzy może brakować. O zdrowie trzeba więc dbać stale, nawet gdy w wieku 25 lat wydaje się, że żadne problemy nas nie spotkają.
Poniżej znajdziecie kilka porad, jak podnieść szanse na długowieczność, nie ponosząc wielkich wyrzeczeń. Autorem wskazówek jest dr Michael Roizen ze znanego szpitala akademickiego Cleveland Clinic, a my opracowaliśmy je dla polskich Czytelniczek.
1. Unikaj toksyn
Toksyna to ostatnio modne słowo, nie zawsze używane prawidłowo. W tym kontekście oznacza wprost unikanie zanieczyszczeń tam, gdzie to możliwe. Nikt nie zmusi nas do ucieczki z zatłoczonych i brudnych miast, ale warto zwrócić uwagę, czy nie wdycha się niepotrzebnie szkodliwych substancji. Dym papierosowy to główny wróg, również wdychany biernie. Warto obserwować informacje o zanieczyszczeniu powietrza (dziś są dostępne online w prawie każdym dużym mieście), ponieważ w wielu polskich ośrodkach to przysłowiowa tablica Mendelejewa. Jeśli stężenie pyłów jest wysokie, unikajmy wysiłku na świeżym powietrzu.
2. Rusz się
Spokojnie, to nie musi być crossfit czy biegi maratońskie. Ale warto zacząć od ustalenia sobie np. 10 tysięcy kroków dziennie. Smartfon policzy je za nas. Jeśli technologia Wam niemiła, warto skakać. Tak, zwykłe podskoki mogą wiele zmienić. Góra i dół, rano i wieczorem, tak długo jak sąsiedzi zniosą. To istotne zwłaszcza dla kobiet, ponieważ podskoki wzmacniają kości i zmniejszają ryzyko osteoporozy. A przecież nie jest to wielki wysiłek, może nawet być zabawą. Oczywiście możecie iść dalej, wtedy my polecamy treningi na przykład z Jackiem Bilczyńskim.
3. Jedz jak lubisz, jeśli jedzenie Cię lubi
Właśnie Jacek powie Wam w szczegółach, jakich posiłków unikać, które substancje Wam szkodzą. Trzeba uważać na cukry proste, syropy, węglowodany, tłuszcze nasycone czy tłuszcze trans. Nie warto się głodzić, za to zdecydowanie warto pilnować, by porcje były odpowiednio dopasowane do potrzeb organizmu.
4. Redukuj stres
Medytacja, joga, lampka wina? Wszystko to może pomóc, choć z winem lepiej uważać, rzecz jasna. Jednak warto podjąć proste kroki, które pozornie ze stresem nie muszą mieć wiele wspólnego. Po pierwsze ćwiczenia – aktywność fizyczna pomaga się rozładować. Po drugie, kontrola finansów. Warto mieć oko na swoje dochody i wydatki, by unikać napięć związanych z niepewnością finansową. A jeśli już się przydarzą… natura koi nerwy, nawet jeśli tylko w postaci nagrania odgłosów lasu.
Źródło: DailyWorth.com
Facebook
RSS