Kulturowy symbol amerykańskiego Zachodu, jeden z najsłynniejszych punktów widokowych w USA – John Ford’s Point. To niezwykły krajobraz, będący tłem słynnej reklamy papierosów Marlboro. Ukochane miejsce Johna Forda, gdzie nagrał ponad 30 westernów, a Forrest Gump zakończył tam swój bieg. Widok czerwonych filarów, wież i wielkich monumentów z piaskowca, są znane na całym świecie. Cud natury, zamieszkały przez Indjan z Nawaho. Zabieramy Was na Dziki Zachód w kolorach czerwieni.
“Jeśli nie byłeś w Monument Valley, to nie wiesz, jak wygląda Dziki Zachód” – no to w drogę. Przekonałeś nas, Panie John Wayne.
Z Horseshoe Bend wyruszyliśmy naszym Frodem F150 w dalszą podróż w kierunku “doliny pomników”, obszaru znanego jako Monument Valley Park. Tak naprawdę miejsce nazywane jest przez społeczność Nawaho jako Tse’Bii’Ndzisgaii czyli Dolina Skał, a to oni byli tu pierwsi i do dziś pozostają gospodarzami.
Pustynny krajobraz o powierzchni 400 km2 położony jest na pograniczu Utah i Arizony należący w całości do Indian z Nawaho. W połączeniu z piaszczystymi wzgórzami zwanymi mesa, butta i pustynnym środowiskiem, jest to naprawdę jeden z cudów natury. Siedziba Parku, jak i centrum dla zwiedzających, oferują turystom lokalną sztukę i rzemiosło Indian Nawaho.
Monument Valley Park stanowi tylko niewielki fragment dla wpół-autonomicznego Narodu Indian. Jest największym terytorium autonomicznym w Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy rezerwatu Nawaho mają własny system zarządzania i sądownictwa, a także prezydenta. Co ciekawe, mają też alkoholową prohibicję – na całym terenie rezerwatu nie można kupić alkoholu.
Przybyliśmy do Monument Valley Navajo Tribal Park i po raz kolejny doceniliśmy naszą „czerwoną strzałę”. Nasz Ford spisał się doskonale! To monumentalne zjawisko można zwiedzać samochodem, natomiast droga jest żwirowa, z licznymi dziurami. Zdecydowanie łatwiej było nam podróżować po tych drogach z napędem na cztery koła. Oczywiście, nie zawahaliśmy się użyć tej opcji! Jeszcze jedna istotna rzecz. Przed wyprawą do Parku, pamiętaj odwiedzić ich stronę internetową, gdyż droga może być zamknięta. Godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku.
Z mapą w ręku, duchem odkrywcy i dobrym zawieszeniem byliśmy gotowi na wszystko! Droga Valley Drive, 17-milowa (tj. 27 km) dookoła Parku, otoczona była samotnymi wzgórzami i płaskimi wierzchołkami. Krajobraz, różnorodne kształty natury i intensywne kolory wprowadzały nas w nieustanny zachwyt. Jadąc malowniczym szlakiem, dookoła Parku mijaliśmy piaskowe kolumny wyrzeźbione w czasie ewolucji krajobrazu. Najwyższa kolumna miała wysokość 300 m nad dnem Doliny. Naprawdę można tutaj poczuć się maleńkim w porównaniu z dziełami Matki Natury.
Będąc w Dolinie należy koniecznie zobaczyć trzy skały obok siebie: Three Sisters oraz John Ford’s Point. Na wyznaczonej trasie wokół Parku istnieje 27 punktów widokowych. Dzięki temu duża liczba turystów rozprasza się i nie czuć presji, by szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce. Tu nie można się spieszyć. Nasza podroż trwała około 3-4 godziny. To optymalny czas, jaki należy uwzględnić przy planowaniu wyprawy.
I tu kolejna niespodzianka. Skąd ta piękna barwa? To piasek jest koloru czerwonego, dzięki dużej ilości tlenków żelaza i innych metali. Dolina Monument Valley bogata jest w różne gatunki roślin, w tym drzewa jałowca, juki, rosyjskiego osetu i herbaty. Znaczna część roślinności używana jest przez Indian Nawaho do celów leczniczych oraz wyrobu barwników wykorzystywanych do ręcznie tkanych dywanów.
Forrest Gump Point to miejsce, które bezwarunkowo you must see! Właśnie Forrest Gump zakończył swój bieg, kilkanaście mil z dala od samego parku! Oddalając się od Doliny mieliśmy więc za sobą przepiękną panoramę. To miejsce znajdziecie bez problemu, jeśli wcześniej ściągniecie Google Maps, które powinno być w trybie offline. Pamiętajcie o słabym zasięgu, które może Was zaskoczyć. Punkt nie jest trudno dostrzec, ponieważ mnóstwo ludzi stoi na środku tej drogi, robiąc zdjęcia. Są tam zatoczki, gdzie można bezpiecznie zaparkować samochód.
Monument Valley to dzieło matki natury, powstałe w wyniku procesów geologicznych na przestrzeni 200 milionów lat. Będziesz chciał sfotografować wszystko! Zabierz więc swoją lustrzankę cyfrową, aparat kompaktowy, iPhone’a…, wszystko co masz z obiektywem, aby utrwalić tę wyjątkową podróż.
Facebook
RSS