„Kiedy idę do łazienki, to zawsze chowam podpaskę w rękaw. Raz mi z niego wypadła – nigdy nie czułam się tak upokorzona.” Akcja Menstruacja rusza z nowym projektem edukacyjnym z okazji Dnia Higieny Menstruacyjnej.
Co to za dzień i skąd się wziął?
Wikipedia tłumaczy: “Dzień Higieny Menstruacyjnej, Dzień Higieny Podczas Miesiączki – międzynarodowe święto obchodzone 28 maja, które ma na celu zwracać uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego i podnosić świadomość na temat higieny menstruacyjnej. Data 28 maja została wybrana ze względu na to, że cykl menstruacyjny przeciętnej osoby trwa 28 dni, a okres 5 dni”.
Okres = wstyd
„Kiedy idę do łazienki, to zawsze chowam podpaskę w rękaw. Raz mi z niego wypadła – nigdy nie czułam się tak upokorzona.”
„Kiedyś musiałam przejść do higienistki po kilku piętrach, zanim doszłam, to już tak przemokłam, że miałam całe spodnie ubrudzone. Wstydziłam się potem wrócić do klasy.”
To nie są rzadkie historie. Każda miesiączkująca osoba je zna, przeżyła choć jedno wstydliwe wydarzenie w swoim życiu.
Nawet jeśli dostęp do produktów higieny menstruacyjnej, czyli podpasek, tamponów, kubeczków czy wkładek nie jest ograniczony, osoby w czasie miesiączki wciąż czują się mało komfortowo w szkole. Wyobraźmy sobie więc, co może czuć młoda dziewczyna, która nie ma pieniędzy na te produkty?
Według badań przeprowadzonych przez firmę P&G 1 na 10 uczennic opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Możemy łatwo stwierdzić, że utrudnia to drogę edukacji osobom miesiączkującym.
Jak poprawić sytuację w szkole?
Akcja Menstruacja w Twojej szkole to program, dzięki któremu w szkołach podpaski i tampony dostępne są we wszystkich łazienkach. Aby uczennice miały swobodny dostęp do środków menstruacyjnych w swojej szkole wystarczy 100 złotych. Organizacja planuje dotrzeć do 500 placówek w następnym roku szkolnym, czyli potrzebuje 50 000 złotych.
Od dwóch lat jako Akcja Menstruacja zapewniamy dostęp do jakościowych produktów menstruacyjnych w polskich szkołach. W zeszłym roku dotarłyśmy do 115 tys. osób, z ponad 600 szkół. By działać dalej, potrzebujemy Waszej pomocy! – apeluje Akcji Menstruacja.
Dodatkowo w programie jest prowadzenie działań edukacyjnych w szkołach. Koszt zajęć dla 500 szkół wynosi 25 000 złotych. To 50 złotych na jedną szkołę.
Akcja Menstruacja zachęca do wsparcia szkół! Tylko 150 złotych na jedną placówkę zapewni zarówno zajęcia edukacyjne oraz dostęp do środków higieny menstruacyjnej.
Link do zbiórki: https://pomagam.pl/akcjamenstruacja
Pomagam.pl pozwala w ciągu kilku chwil samodzielnie stworzyć internetową zbiórkę pieniężną na dowolny cel oraz udostępnia narzędzia do jej promowania.