Niedaleko pada ekonomia od prawa. Te dwie dziedziny mają ze sobą naprawdę wiele wspólnego i są od siebie bardzo zależne. Już teraz wiadomo, choć badania ciągle trwają, że od prawa zależy jak rozwiązywane są spory zbiorowe
Sporem zbiorowym może być np. strajk. Trzeba jednak zauważyć, że stanowi on ostateczną formę sporu pomiędzy zatrudnionymi i pracodawcami. Zazwyczaj jest wykorzystywany wtedy, gdy nie ma już możliwości rozwiązania problemu w żaden inny sposób.
Choć wydaje nam się, że w Polsce strajków nie brakuje to tak naprawdę wcale nie prowadzimy dzięki nim w statystykach. W Europie Zachodniej jest ich zdecydowanie więcej. Niewielka liczba strajków nie zwalnia nas jednak z dbałości o określające je prawo. Problemem może być przykładowo weryfikacja legalności strajku. Z teorii ekonomii instytucjonalnej wynika, że polskie prawo powinno zapewniać konkretne mechanizmy określania legalności strajku jeszcze w trakcie trwania akcji.
Badaniom nad tym jak prawo wpływa na ekonomię, a ekonomia na prawo poświęci się Jacek Lewkowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Zależności, które uda mu się dostrzec mogą się okazać niezwykle ważne nie tylko dla nauki, ale i dla pracodawców. Grant realizowany pod opieką naukową prof. Łukasza Hardta obejmuje ekonomiczną analizę prawa pracy, w tym ocenę obowiązujących regulacji i opracowanie modeli efektywnych instytucji. Doktoranta interesuje zbiorowe prawo pracy, spory zbiorowe i to, w jakim zakresie pracownicy biorą udział w zarządzaniu zakładem pracy.
– Pojęcie efektywności regulacji jest wielowymiarowe i dotyczy w dużej mierze odpowiedniej konstrukcji regulacji, tak by mogły one realizować określone cele ekonomiczne i społeczne. Oprócz samej konstrukcji przepisów, ważne jest też ich wdrożenie, spójność z całym systemem prawnym, z tradycją prawną i percepcją społeczeństwa. W ramach badań korzystam z interdyscyplinarnego aparatu badawczego teorii ekonomii i prawa – zaznacza Lewkowicz.
Naukowiec ocenia, że Diamentowy Grant MNiSW, w ramach którego prowadzi on analizy, pozwala wcześnie wejść w sferę badań i zachęca do podjęcia kariery naukowej. Można go otrzymać jeszcze przed podjęciem studiów doktoranckich.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Facebook
RSS