Site icon Sukces jest kobietą!

Skąd się bierze stres?

Po kolejnej wizycie u lekarza okazuje się, że powinieneś się mniej stresować. Przychodzi nam to znacznie trudniej niż może się wydawać, a przewlekły stres prowadzi w końcu do depresji. Być może to najwyższy czas, aby znaleźć lek pozwalający nam walczyć z tą przypadłością

Naukowcy odnaleźli kolejne dno stresowych sytuacji. Okazało się, że zaburzenia psychiczne wywołane stresowymi sytuacjami mogą być związane z enzymem MMM-9, który trawi białka. Uważają, że to on jest współodpowiedzialny za nerwowe doznania i ich skutki. Przewlekły stres może naprawdę zmienić funkcjonowanie całego naszego organizmu. Wypływa m.in. na funkcje poznawcze oraz struktury mózgu. Zwiększa on również prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń psychicznych, a tym samym prowadzi m.in. do depresji. Ci, którzy bagatelizują jej objawy powinni wiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowia uważa ją za czwartą najpoważniejszą chorobę na świecie. Koszty jej leczenia są natomiast ogromne, niestety na razie niewspółmierne do efektów.

Mechanizmy molekularne odpowiedzialne za niszczący wpływ przewlekłego stresu na mózg są słabo poznane. Badaniami nad ich zrozumieniem zajmują się m.in. polscy naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie. Prace są wymagające przede wszystkim dlatego, że mózg stanowi najbardziej skomplikowany organ ludzkiego ciała. Cały wypełniony jest on komórkami nerwowymi, które połączone są synapsami. Połączenia te nie tworzą się raz na zawsze. Ciągle zmieniają się siły i ich liczba.

Jak dowiodły badania na przestrzeni lat, synapsy wydzielają enzymy, które zmieniają środowisko je otaczające. Jednym z nich jest MMP-9, zewnątrzkomórkowy enzym trawiący białka. Badania dr Emilii Rejmak-Kozickiej z Instytutu im. Nenckiego, opublikowane w piśmie „Nature Communications”, pokazały że MMP-9 podobnie jak nożyczki tnie inne białko – nektynę-3, która jak rusztowanie łączy dwie komórki nerwowe. Kiedy dochodzi do pocięcia tego białka, przestaje ono pełnić swoją rolę. Wyniki te zostały potwierdzone w badaniach zarówno na hodowlach komórkowych in vitro jak i na zwierzęcych modelach przewlekłego stresu. Badacze zatrzymali się dłużej nad hipokampem, który zawiera zmniejszoną zawartość nektyny-3, a przy tym jest niezwykle ważny ze względu na rodzące się sytuacje stresowe, a także samą depresję.

Poznanie molekularnych mechanizmów stresu przybliży badaczy do odkrycia odpowiednich leków i zastosowania skutecznej terapii leczenia zaburzeń neuropsychiatrycznych związanych z przewlekłym stresem, zwłaszcza depresji.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version