Zamiast narzekać warto spojrzeć na szczegółowe dane i dostrzec, że rynek pracy zmienia się na lepsze. Zaobserwowana wcześniej poprawa ciągle się utrzymuje, więcej firm deklaruje stabilność zatrudnienia lub wzrost liczby etatów. Najlepiej ma się produkcja przemysłowa
Aż 88% pracodawców zaznacza, że w najbliższym kwartale utrzyma liczbę osób zatrudnionych w swojej firmie lub ją podniesie. Ta dodatnia prognoza netto zatrudnienia utrzymuje się nieprzerwanie 13. kwartał z rzędu. Po korekcie sezonowej wskaźnik wynosi już +9%. Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 18% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5% zamierza redukować etaty a 70% nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.
Ta dobra passa spowodowana jest nie tylko koniunkturą gospodarczą, ale i zbliżającym się sezonem letnim. Najwyższą notą netto zatrudnienia mogą się pochwalić sektory:Produkcja przemysłowa, Transport/Logistyka/Komunikacja i Budownictwo. Mają one kolejno +20%, +19% i +18%. Zauważalny optymizm odnotowywany jest także dla branż Handel detaliczny i hurtowy oraz Restauracje/Hotele, odpowiednio +13% i +11%. W sektorze Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo, gdzie wynik wyniósł +7%, prognozowane są umiarkowanie pozytywne szanse na znalezienie zatrudnienia dla poszukujących go osób. Niewielki optymizm panuje w branżach Instytucje publiczne, gdzie prognoza wyniosła +4%, a także Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi i Kopalnie/Przemysł wydobywczy, gdzie odnotowano wynik na poziomie +2% dla obu. Najniższą notę, -2%, uzyskano dla sektora Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi.
W badaniu wzięli udział nie tylko przedsiębiorcy z Polski, ale i z całego świata. Zdaniem wielu respondentów, ogólne tempo wzrostu będzie jednak bardziej umiarkowane niż w poprzednim kwartale i w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przypadki znacznej poprawy nastrojów pracodawców są nieliczne, a niektóre odnotowane wcześniej trendy zniżkowe – przede wszystkim w Brazylii i w Chinach – pogłębiają się. W porównaniu z poprzednim kwartałem plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia poprawiły się w 14 z 43 badanych krajach** i terytoriach, w siedmiu pozostały bez zmian, a w 21 uległy pogorszeniu. W ujęciu rocznym wzrost prognoz odnotowano w 13 krajach i terytoriach, brak zmian w pięciu, a w 24 spadek. W ujęciu globalnym najbardziej pozytywne nastroje panują wśród pracodawców w Indiach (+35%), Japonii (+22%), na Tajwanie (17%), w Gwatemali, Rumunii (+16% dla obu) i Stanach Zjednoczonych (+15%), najgorsze natomiast w Brazylii (-15%), we Włoszech (0%) i w Szwajcarii (0%). Jednocześnie Polska znalazła się na 4. miejscu krajów EMEA, w których w nadchodzącym kwartale o pracę będzie najłatwiej.
Źródło: Manpower Group
Facebook
RSS