Coraz większy nacisk na zdrowy styl życia, ruch na świeżym powietrzu i sportową aktywność sprawiają, że spora grupa osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z jazdą na rowerze. I to na poważnie.
Wielu z jazdą na rowerze po raz pierwszy ma do czynienia w latach dziecięcych. To wtedy uczymy się utrzymywać równowagę, a potem decydujemy się na pozytywne rowerowe szaleństwa po okolicy z przyjaciółmi ze szkoły. Niejednokrotnie, zamiłowanie do dwóch kółek zostaje na dłużej. Nie trzeba jednak być zawodowym kolarzem czy profesjonalnym sportowcem, który wykorzystuje rower do treningów kondycyjnych, by czerpać radość z jazdy jednośladem.
Dziś rower to często towarzysz codziennych podróży, który pozwala sprawnie przemieszczać się do pracy czy szkoły. Dla jeszcze innych jest źródłem radości podczas relaksujących wycieczek krajoznawczych. Dla profesjonalistów wybór właściwego roweru nie jest trudny. Na bieżąco śledzą oni bowiem rynek oraz wszelkie nowinki. Doskonale wiedzą też, co jest im potrzebne. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które po latach odkrywają uroki jazdy na rowerze. Gdy zdecydują się na zakup nowych „dwóch kółek”, powinny pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Określ swoje potrzeby
Rodzajów rowerów jest sporo. Dobrze więc na początek określić, do czego będziemy naszego pojazdu używać. W przypadku, gdy przede wszystkim chcemy nim dojeżdżać do pracy albo szkoły, najlepiej będzie wybrać spośród gamy rowerów miejskich lub trekkingowych. Rowery typowo miejskie świetnie nadają się do komfortowej jazdy na krótkich trasach. Model trekkingowy pozwoli wygodnie pokonywać również okoliczne dróżki podczas weekendowych wypadów za miasto. Oba rodzaje rowerów są zwykle wyposażone w bagażniki, które pozwalają przewozić drobiazgi potrzebne podczas takich wycieczek.
Wybierając rower tylko do rekreacji, powinniśmy zastanowić się, jakie trasy będą przez nas głównie uczęszczane. Na drogach asfaltowych i polnych, które jednak nie są bardzo skomplikowane pod względem technicznym, dobrze spiszą się rowery crossowe albo gravelowe. Są szybkie i wygodne. Wspomniane modele to połączenie typowego „górala” z rowerem szosowym. Najczęściej jest to idealny wybór dla większości rowerzystów, którzy chcą na „dwóch kółkach” sobie, ot tak, pojeździć.
Osoby bardziej doświadczone mogą wybierać spośród rowerów typowo górskich lub szosowych albo w ich odmianach trail czy enduro. Modele górskie (MTB) mają terenowe opony i amortyzatory. Pozycja jest w nich jednak zdecydowanie odmienna niż na rowerze szosowym, co jest spowodowane inną geometrią ramy. Rowery szosowe mają wąskie opony i tzw. baranka, czyli zakrzywioną kierownicę. To wszystko po to, by osiągać na nich łatwiej wyższe prędkości.
– Niezależnie od tego, czy rower ma służyć do sportu, rekreacji czy codziennej komunikacji, musi być wygodny, niezawodny i jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Zawsze sprawdźmy, jak na wybranym przez nas rowerze się nam jeździ. Nie powinniśmy też zapomnieć o odpowiednim rozmiarze ramy oraz ustawieniu pozycji. To wszystko wpływa bowiem na nasz komfort – radzi Kornel Osicki, menedżer grupy kolarskiej Kross Racing Team oraz trener kadry narodowej w kolarstwie górskim.
Określ swój budżet
Gdy już zdecydujemy się, do czego potrzebujemy roweru, dobrze jest określić, jaki budżet można na niego poświęcić. Rower przeznaczony dla amatora nie musi mieć gadżeciarskich, najdroższych akcesoriów czy komponentów. Wystarczą wysokiej jakości elementy, z których zbudowano jednoślad.
Z drugiej strony, warto pamiętać, aby nie kupować roweru najtańszego. Co to za radość, gdy co chwilę jakieś elementy trzeba będzie wymieniać, bo się popsuły, a sam pojazd nie zapewnia bezpieczeństwa. Jak zawsze, kluczem od podjęcia odpowiedniej decyzji jest zachowanie zdrowego rozsądku.
Źródło: Dwapiar.pl
Facebook
RSS