Nie jest tajemnicą, że zdrowi i zadowoleni pracownicy mają wpływ na sukces firmy. Interesujące projekty, przyjazny, zgrany zespół i dobre warunki to nie wszystko. Niezwykle istotny, a często niedoceniony jest wystrój biura oraz obecność w nim roślin zielonych. Zaskakujące?
Oprócz podstawowych korzyści płynących z posiadania roślin, jakimi są produkcja tlenu czy redukcja CO2 w powietrzu, obecność roślin pomaga zwiększyć wilgotność powietrza, co nie tylko wpływa pozytywnie na człowieka, ale zapobiega różnym dolegliwościom układu oddechowego.
Rośliny pochłaniają szkodliwe związki, które często wchodzą w skład materiałów budowlanych, wystroju: wykładziny czy farby na ścianach, sprzętów otaczających nas w pomieszczeniach biurowych, a nawet środków czystości. Rośliny oczyszczają powietrze z takich szkodliwych substancji jak ksylen, trójchloroetylen, formaldehyd, benzen, toulen, smog elektromagnetyczny, nikotyna czy tlenek azotu.
Zmniejszają zmęczenie, zawroty i bóle głowy, a nawet katar, kaszel i suchość w gardle. Coraz więcej ludzi poszerza swoją wiedzę na temat korzystnego wpływu roślin i wprowadza ją w życie, co widać w nowo powstających budynkach, w których zieleń zajmuje ważne miejsce, a dodatkowo jest pięknym elementem dekoracyjnym.
Nie dziwi fakt, że rośliny są już stałym elementem coraz większej ilości pomieszczeń biurowych. Badania potwierdzają, że obecność roślin w biurze zmniejsza stres i poprawia koncentrację. Pracując wśród roślin mamy większą satysfakcję z pracy. Rośliny można wykorzystać do stworzenia naturalnej bariery zatrzymującej hałas i przy ich pomocy stworzyć częściowo wyizolowane stanowiska pracy.
Prowadzone w Holandii i Wielkiej Brytanii badania pokazały także, że w pomieszczeniach biurowych, w których znajdują się rośliny, o 15% wzrasta wydajność. Ciekawe badania przeprowadzono na studentach w Holandii. Wykazały, że pracując w pomieszczeniach, w których znajduje się co najmniej jedna roślina, wzrasta wydajność w realizacji zadań kreatywnych, co prawdopodobnie wynika z pozytywnego wpływu roślin na samopoczucie i zdrowie człowieka. Wyniki wykazały, że rośliny pobudzają i sprzyjają kreatywności. Mają także działanie antydepresyjne i antystresowe, co przyczynia się do większej wydajności, a także motywacji pracowników.
Norweski naukowiec, Tove Fjeld udowodnił, że ludzie pracujący w otoczeniu roślin mają o 30% rzadziej bóle głowy. Badania przeprowadził na 60 pracownikach norweskiej firmy Statoil. Po wstawieniu roślin do pokojów zachorowalność zmniejszyła się ogólnie o 23%.
Źródło: Sigma
Facebook
RSS