Osoby starsze często są wykluczane z życia społecznego i nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami. To od nas zależy przyszłość każdego człowieka. Zdaje sobie z tego sprawę Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, które ogłosiło konkurs na nowatorskie rozwiązania. Pozwolą one osobom w sędziwym wieku dłużej uczestniczyć w życiu społecznym i żyć lepiej, a opiekunom osób starszych dadzą wytchnienie w codziennych obowiązkach
Starość nie jest zarezerwowana tylko dla niektórych. Każdy z nas staje w jej obliczu. Początkowo może się ona kojarzyć z realizacją planów odkładanych przez całe życie i spełnianiem marzeń. Jej późniejszy etap związany jest natomiast z brakiem sprawności czy wieloma niedogodnościami. Dziś szacuje się, że ponad 1,3 miliona seniorów w Polsce potrzebuje opieki. Ich rodzina i przyjaciele pomagając im pracują codziennie na 250 tysiącach etatów. Prognozy demograficzne wskazują, że za 20 lat sytuacja ta jeszcze się pogłębi: co czwarta mijana przez nas osoba na ulicy będzie miała co najmniej 65 lat. Jak będzie wyglądało życie naszych społeczności?
Wspomniane Towarzystwo od wielu lat pracuje na rzecz osób starszych. Realizuje m.in. projekt „Seniorzy w akcji”, w którym wspiera jednorazowe pomysły na poprawę jakości życia seniorów w lokalnej społeczności, postanowiło pójść o krok dalej. Grupa ekspertów „ę” rozpoczyna rekrutację do projektu „Generator innowacji. Sieci wsparcia”, w którym szuka sprytnych, nieistniejących do tej pory w Polsce rozwiązań mogących w dłuższej perspektywie poprawić jakość życia seniorów i ich opiekunów. Seniorom – usprawnić codzienne funkcjonowanie, umożliwiając pełniejsze, bardziej aktywne przeżycie starości. Opiekunom – ułatwić pracę tak, by zapobiec przeciążeniom i umożliwić łączenie opieki z aktywnością zawodową.
Pomysły mogą dotyczyć zarówno wprowadzenia zupełnie nowych produktów, narzędzi lub usług jak i ulepszenia tych, które już istnieją. Istotne jest jednak to, aby odpowiadały one na społeczne wyzwania związane ze starością i łączyły lokalne zasoby z potrzebami osób starszych.
Ci, którzy wezmą udział w projekcie mogą liczyć na wsparcie ekspertów, promocję, dotację na testowanie rozwiązań, udział w targach czy warsztatach, indywidualne zajęcia z tutorem oraz wsparcie finansowe na dopracowanie innowacji.
Pomysły można zgłaszać do końca lutego 2017 r.
Źródło: OWL PR
Facebook
RSS