Poza pytaniem o rodzaj choinki zwykle tematem do dyskusji jest motyw dekoracji w domu. Jeśli nie chcesz wyciągać z szafy zakurzonych bombek, możesz w tym roku przygotować naturalne, własnej roboty ozdoby!
Dla większości z nas udekorowana choinka jest najmocniejszym i najbardziej wyrazistym wspomnieniem Bożego Narodzenia. Nie jest to polski zwyczaj, nie jest nawet chrześcijański, a jednak przyjmujemy go z wielką radością. Nic dziwnego, udekorowana i oświetlona choinka dodaje wnętrzu ciepła i umila świąteczny czas.
A może pójść nieco bardziej w stronę tej pradawnej, pogańskiej tradycji? Zamiast klasycznych bombek możemy ozdoby wykonać samodzielnie, stawiając wyłącznie na naturalne dekoracje. W Polsce taką popularną ozdobą od lat były malowane szyszki czy orzechy, jednak dziś mamy dostęp do większej różnorodności roślin. Przykładem mogą być suszone owoce, np. plastry pomarańczy czy grejpfruta, a także przewiązane wstążkami laski cynamonu. Przy dzisiejszej dostępności farb lub brokatów można pobawić się w kreatorkę świątecznego stylu dla swojej rodziny!
Być może najbardziej spektakularna i kojarzona ze Świętami jest jednak poinsecja, czyli gwiazda betlejemska. Ona również nie ma nic wspólnego z Bożym Narodzeniem, pochodzi z Meksyku. A jednak działa na nas wspaniale!
Przystrojone świeżymi przykwiatkami poinsecji drzewko nabiera szczególnego charakteru. Aby wykonać taką ozdobę należy owinąć bryłę korzeniową miniaturowej, dwubarwnej poinsecji w wilgotny mech. Poinsecję, zdobiącą czubek choinki, należy umieścić w szklanej próbówce z wodą, którą należy owinąć zieloną taśmą i przymocować do drzewka za pomocą drutu. Miniaturowe poinsecje można delikatnie podlewać, lub zdejmując z choinki, zanurzać w pojemniku z wodą.
W wielu europejskich krajach wieńce adwentowe, kalendarze i buty św. Mikołaja są jednymi z najważniejszych symboli zbliżającego się Bożego Narodzenia. Dzieci wyjątkowo je lubią, ponieważ uprzyjemniają im one oczekiwanie na Wigilię. Z kolei dla dorosłych są to elementy, które najbardziej zapadają w pamięć.
Żadna świąteczna dekoracja nie umila bardziej czasu oczekiwania na święta, niż kalendarz adwentowy, ze swoimi 24 niespodziankami. To również można zrobić samodzielnie. Do wykonania takiej minimalistycznej wersji kalendarza potrzebna jest drewniana tablica lub fragment ściany, do której zostaną przybite gwoździe z liczbami, poinsecje i inne elementy dekoracyjne. Pocztówki z nostalgicznymi, świątecznymi motywami nadają całości wyjątkowy, osobisty charakter.
Źródło: Newsrm.tv / własne
Facebook
RSS