19 września w Hamburgu na deskach Thalia Theater o godzinie 19.00 odbyła się oficjalna premiera spektaklu „Księgi Jakubowe”. To kolejne przedstawienie polskiej laureatki najważniejszej niemieckiej nagrody teatralnej „Der Faust” w prestiżowym teatrze po bardzo dobrze przyjętym „Bokserze” na podstawie powieści „Król” autorstwa Szczepana Twardocha.
Przyjęta z ogromnym uznaniem przez krytyków na całym świecie powieść Olgi Tokarczuk, choć jej akcja toczy się w XVIII wieku, stanowi celne odniesienie do kondycji dzisiejszego społeczeństwa. Historia charyzmatycznego i tajemniczego Jakuba Franka, który u progu Oświecenia buduje wspólnotę ludzi skupioną wokół duchowych poszukiwań, przekraczających ówczesne normy religijne i społeczne, mocno rezonuje z potrzebami wielu osób żyjących w XXI wieku. „Księgi Jakubowe” to współczesna opowieść o problemach z tolerancją z jakimi zmaga się europejskie społeczeństwo.
To kolejna (już druga) okazja, aby zobaczyć powieść noblistki Olgi Tokarczuk w adaptacji Eweliny Marciniak. W 2016 roku Marciniak wystawiła już „Księgi Jakubowe” w Warszawie w Teatrze Powszechnym.
– Głęboko czułam, że tamta interpretacja w Teatrze Powszechnym nie jest wystarczająco moja. Tutaj w Hamburgu poczułam się wolna do tego, żeby wybrać konkretne wątki, pójść za nimi i się od nich odbić. Zadać książce Tokarczuk ważne dla mnie pytania, a nie być jej niewolnikiem Myśl Jakuba Franka, w której Szechina, czyli kobieca energia empatii i mądrości, może na nowo zdefiniować relacje międzyludzkie, jest mi bardzo bliska. Mam nadzieję poprzez ten spektakl przybliżyć tę perspektywę widzowi – mówi reżyserka.
Ewelinie Marciniak przy realizacji spektaklu towarzyszyło grono stałych uznanych twórców. Za dramaturgię, podobnie jak w Bokserze, odpowiadał Jarosław Murawski. Choreografią zajęła się Dominik Knapik. Scenografię przygotował Mirek Kaczmarek. W roli kontrowersyjnego mistyka Jakuba Franka będzie można zobaczyć Andre Szymanskiego, a kreację Jenty – będącej poza czasem – przygotowała Marianna Sadowska.
– „Księgi Jakubowe” mogą stanowić wyzwanie dla niemieckiej publiczności z uwagi na polski kontekst historyczny, religijny i polityczny. Jednak kiedy spojrzeć, w jak wielu krajach i na jak wielu granicach spotykają się główni bohaterowie książki, to trudno nie przyłożyć do niej wielokulturowej perspektywy. Ta historia zadaje pytania o tolerancje oraz charakter relacji społecznych jakie wytwarza współczesna Europa. Historia Jakuba Franka i jego wyznawców, tak wciąga ponieważ uzmysławia nam jak bardzo tęsknimy za wspólnotą. W epoce kultu indywidualności brakuje nam bezpieczeństwa i transcendencji, brakuje czasu na uważny i czuły wgląd w siebie – mówi o swoim najnowszym spektaklu Ewelina Marciniak.
Die Jakobsbücher
Czas trwania spektaklu: 3:30h
Reżyseria
Ewelina Marciniak
Dramaturgia
Jarosław Murawski
Christina Bellingen
Scenografia
Mirek Kaczmarek
Kostiumy
Julia Kornacka
Muzyka
Jan Duszyński
Wokal
Marianna Sadowska
Choreografia
Dominika Knapik
Dźwięk
Benedikt Kohlmann
Hendrik Glax
Dramaturgia
Jarosław Murawski
Christina Bellingen
Obsada
André Szymanski (Jakob Frank)
Rosa Thormeyer (Chana Frank / Ewa Frank)
Jirka Zett (Nachman ben Lewi / Doktor Ascher Rubin)
Meryem Öz (Wajgele ben Lewi)
Oda Thormeyer (Katarzyna Kossakowska)
Rafael Stachowiak (Antoni Kossakowski, Moliwda)
Stefan Stern (Rabbi Pinkas / ksiądz Soltyk)
Julian Greis (Benedykt Chmielowski / Hermes)
Lisa-Maria Sommerfeld (Elżbieta Drużbacka)
Anna Blomeier (Gitla Pinkasówna)
Marianna Sadowska (Jenta)
Alina-Sophie Müller / Riccarda Tolmein (Dziecko)
Facebook
RSS