Ostatnio strach wydaje się mieć znacznie mniejsze oczy. Pracownicy coraz mniej obawiają się utraty pracy, a to sprawia, że na rynku da się zauważyć większą rotacje. Przekłada się to na wysoką pozycję Polski wśród innych krajów Europy. Zatrudnieni w naszym kraju są bowiem w grupie osób, które odczuwają najmniejszy lęk przed zmianami w kwestii miejsca pracy
Dzięki badaniom „Monitor Rynku Pracy” po raz kolejny mamy okazję dowiedzieć się, co myślą pracownicy i jaki jest ich stosunek do aktualnego zatrudnienia. Wygląda jednak na to, że znacznie luźniej niż przy okazji ostatniego badania podchodzą oni do swojej pracy i nie stresują się tak jej ewentualną utratą. Lęk przed utratą pracy sygnalizuje 30% badanych, co oznacza spadek o 6 punktów procentowych. W blisko 6-letniej historii badania wartość tego wskaźnika była niższa tylko cztery razy.
75% badanych uważa, że jeśli starci pracę to znajdzie sobie kolejną w czasie krótszym niż 6 miesięcy. Te osoby twierdzą, że mogą znaleźć inne miejsce zatrudnienia, natomiast 69% myśli, że zostaną zatrudnieni w bardzo podobnym miejscu. Te wyniki sprawiają, że Polska jest w pierwszej czwórce krajów europejskich, w których pracownicy najczęściej twierdzą, że poradzą sobie w razie utraty pracy.
Te wyniki sprawiły, że początek roku należał do nas. Polska miała wtedy najwyższy wskaźnik rotacji. Dokładnie 1/4 badanych informowała, że w ciągu ostatniego półrocza zmieniła pracodawcę. W naszym kraju takich deklaracji było więcej tylko trzykrotnie w historii badania. Mało tego, wskaźnik mobilności po raz czwarty z rzędu wyniósł 107 punktów (wyższy w Europie miała tylko Wielka Brytania i Francja – 111 punktów), co oznacza, że otwartość na zmianę pracy pozostaje bardzo wysoko, a pojawienie się większej liczby atrakcyjnych ofert pracy może sprawić, że rotacja pracowników może jeszcze wzrosnąć – co podpowiada pnąca się w górę linia trendu tego wskaźnika.
Mimo tego trendu Polacy nie należą do grupy tych narodów, które chętnie wyjeżdżają poza granice w celach zarobkowych. Gotowość do wyjazdu w sytuacji otrzymania dobrej oferty pracy deklaruje 43% ankietowanych, co jest wynikiem o 7 punktów procentowych niższym niż średnia badanych krajów europejskich i dość odległa od wyników rekordzistów: Hiszpanów (65%) i Włochów (61%). Dla porównania: najmniej skłonni do porzucenia ojczyzny w ujęciu europejskim byli Luksemburczycy (31%) i Czesi (33%).
Zamiast pracy na emigracji wolimy np. zawodowe podróże za granicę. Krótkotrwałe delegacje, raz na jakiś czas, to marzenie ponad połowy polskich pracowników. Tylko 25% może tak naprawdę powiedzieć, że ma okazję być na takich delegacjach. W tej kwestii nie wyróżniamy się już jednak na tle innych państw.
Źródło: Randstad Polska
Facebook
RSS