Przebieranki w kinie to pomysł, który przewija się przez ekrany od kilkudziesięciu lat. Bawią, wzruszają, czasami zmuszają do rozmyślań nad ludzkimi dramatami. Zwykle to mężczyźni przebierają się w kobiece ciuszki, ale zdarzają się też zamiany ról. Tym razem zapraszamy na ranking najlepszych zamieszań z płcią!
10. Rocky Horror Picture Show
Choć tutaj panie nie grają ról panów, ani na odwrót, zamek, w którym poznajemy Rocky’ego Horrora to zupełnie nietypowe miejsce, jeśli mowa o płci. Film ten doskonale spełnia wszystkie założenia filmu kultowego opracowane przez samego Umberto Eco. Od 25 lat jest bez przerwy pokazywany w kinach amerykańskich i ma swoje niezwykle oddane grono wielbicieli, którzy podczas seansów wcielają się w poszczególne postaci i odgrywają wybrane sceny na żywo! „Rocky Horror Picture Show” to niesamowita mieszanka komedii, horroru i musicalu. Do tajemniczego zamku zamieszkiwanego przez groźnego doktora Frank-N-Furtera pewnej nocy trafiają Janet i Brad, którym zepsuł się samochód. Para ta stanie się świadkiem stworzenia przez doktora idealnego kochanka Rocky’ego Horrora. Są tu transwestyci, transseksualiści, mężczyźni w szpilkach… Jednym słowem – wszystko, a nawet więcej niż się spodziewacie!
9. Poszukiwany, poszukiwana
A teraz polska perełka w naszym zestawieniu. Pracownik muzeum, Stanisław Maria Rochowicz (fenomenalny w tej roli Wojciech Pokora), zostaje oskarżony niesłusznie o przywłaszczenie sobie obrazu. Rozwiązaniem okazuje się ukrycie się w… damskiej sukience. Stanisław podejmuje pracę jako gosposia. Szybko zmienia kolejnych chlebodawców. W końcu obraz się odnajduje, ale bohater nie chce zrezygnować z lukratywnego zajęcia i rozpoczyna pracę jako pokojówka w domu zagranicznego dyplomaty… Nie trzeba mówić, że decyzja ta pociąga za sobą wiele zabawnych perypetii.
8. Ślicznotki
Ach, co za obsada! Do zapyziałego miasteczka Snydersville trafiają przez przypadek trzy kobiety z wielkiego świata (czyli z Nowego Jorku) podróżujące do Los Angeles wysłużonym cadilakiem, który właśnie się zepsuł. Nikt nie podejrzewa, że elegancka i stateczna Vida (Patrick Swayze), twarda Noxeema (Wesley Snipes) oraz nieco wyzywająca Chi Chi (Jon Leguizamo) to… mężczyźni – transwestyci, podążający do Los Angeles, aby wziąć udział w krajowych wyborach królowej piękności. Zamiast Los Angeles czeka ich jednak nuda miasta, które ma tylko jedną ulicę. Ale, pod wypływem obecności przyjezdnych, ich słownych (a czasem i ręcznych) perswazji, wiele się tu zmienia. Chłopcy uczą się szacunku do kobiet, kobiety odwiedzają fryzjera, a stara dama odzyskuje mowę. Jednym słowem – rewolucja! Jednocześnie trzech pasażerek cadilaca usilnie poszukuje miejscowy szeryf Dollard (Chris Penn), żądny zemsty za to, że gdy usiłował dobrać się na drodze do Vidy, ta potraktowała go iście męskim ciosem w nos…
7. Gra pozorów
Nieco poważniej wątek transseksualizmu potraktował Neil Jordan w filmie „Gra pozorów” (1992). W sensacyjną treść filmu (walki i zamachy bojowników IRA) wpleciony został związek dwóch mężczyzn, gdzie jeden nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego partner jest homoseksualistą i transseksualistą. Fabuła w skrócie wygląda następująco: Ferguson (terrorysta z ugrupowania IRA) zakochuje się w Dil (dziewczynie mężczyzny, którego wcześniej zamordowali właśnie bojownicy IRA). Kiedy Ferguson dowiaduje się, że Dil jest transwestytą, reaguje obrzydzeniem, później jednak stara się ją ratować przed niebezpieczeństwem. Oswaja się z tą prawdą, nader szokującą, a ich przyjaźń (niektórzy krzykną: o dziwo!) umacnia się. Na koniec trafia do więzienia, tam wyznaje jej miłość i czeka, kiedy będzie mógł z nią być.
6. Uciekające zakonnice
Jeżeli dwóch mężczyzn w przebraniu zamieszka wśród zakonnic, a w ich rolach wystąpi dwóch słynnych i znakomitych brytyjskich komików, to możemy być pewni bardzo zwariowanej komedii. Nasz numer sześć to perypetie dwóch gangsterów, którzy w przebraniu zakonnic próbują uciec i ukryć się przed tropiącymi ich kolegami po fachu.
5. Pani Daubtfire
Ten film widziała chyba każda z nas. Jak daleko może posunąć się zwykły ojciec, aby spędzać więcej czasu ze swoimi dziećmi? Po niefortunnym rozwodzie, Daniel Hillard (Robin Williams) dowiaduje się, że jego była żona (Selly Field) poszukuje gosposi. Bez namysłu podejmuje tę pracę. Wymaga to jednak drobnej charakteryzacji, ale to w końcu żaden problem. Mimo dużego biustu i obfitych bioder Robin Williams zachowuje właściwą sobie witalność, a jego poczucie humoru przekracza wszelkie granice…
4. Śniadanie na Plutonie
Osadzona w latach 70-tych historia Patricka Bradena – sympatycznego, zabawnego, młodego transwestyty. Porzucony przez matkę w małej irlandzkiej mieścinie, Patrick od bardzo wczesnego wieku zdawał sobie sprawę, że urodził się w niewłaściwym ciele. Codziennie musi znosić uwagi dość nieprzychylnego społeczeństwa, jednak, dzięki własnemu sprytowi i urokowi osobistemu, potrafi sobie poradzić w tych niesprzyjających warunkach. Kierując się pragnieniem odnalezienia matki, Patrick przeprowadza się do Londynu. Na miejscu przeżywa wiele zabawnych i wzruszających przygód prowadzących go ku szczęściu i miłości, o której zawsze marzył. Bardzo ciepły i kolorowy film, który szczerze polecamy na ciepły wiosenny wieczór!
3. Nie czas na łzy
Do Falls City przybywa tajemniczy młodzieniec Brandon. Szybko staje się ulubieńcem mieszkańców miasteczka, zwłaszcza dziewczyn. Brandon zaprzyjaźnia się z miejscową pięknością Laną. Zostaje zaakceptowany przez jej znajomych – recydywistów. Sam też zresztą święty nie jest. Kiedy trafia do aresztu za kradzież, Lana płaci za niego kaucję. Po wyjściu na wolność Brandon wyznaje prawdę: jest dziewczyną… Oscarowa rola Hilary Swank i dużo wzruszeń.
2. Pół żartem, pół serio
Jedna z najwybitniejszych komedii w historii kina – nie mogło jej zabraknąć i w naszym zestawieniu. Dwaj muzycy są przypadkowymi świadkami masakry w dniu św. Walentego. Uciekając przed gangsterami dołączają do żeńskiego zespołu, z którym wyruszają w tournee. I tak saksofonista Joe (Tony Curtis) i kontrabasista Jerry (Jack Lemmon) postanawiają z zimnego Chicago pognać w kierunku słońca Florydy z orkiestrą, w której właśnie zwolniło się miejsce dla dwóch instrumentów. Jest tylko pewien problem. To orkiestra żeńska. Joe i Jerry są, owszem, atrakcyjnymi, ale mężczyznami. A jednak, w przebraniu, już jako Daphe i Joesephine, dostają się do orkiestry. A na deser w tym filmie dostajemy piękną Marylin – czegóż chcieć więcej?
1. Tootsie
Ale, zwycięzca może być tylko jeden! A raczej jedna… Michael Dorsey był od wielu lat bezrobotnym aktorem. Brak pracy zawdzięczał swojemu charakterowi. Za każdym razem coś mu nie pasowało. Chciał koniecznie postawić na swoje, wykłócając się z reżyserem. Z jednej strony miał sporo racji, gdyż nie ma sensu w tym, by aktor wcielający się w umierającą postać wychodził na środek, aby każdy widz mógł zobaczyć tę tragiczną scenę… Niestety, nikt nie lubi wykłócających się aktorów, więc Michael musi poszukać sobie innych okazji. Trochę pudru, szykowne ciuszki, peruka, makijaż i voilà – powstała Dorothy Michaels. Sprytny i przebiegły plan Michaela powiódł się. Dostał on pracę w mydlanej operze. Grał stanowczą, bezwzględną dyrektorkę szpitala. Na początku były to małe epizodziki. Z czasem Dorothy stała się tak popularna, że serial nie mógł się bez niej obejść. Michael zaczął myśleć jak kobieta. Zastanawiał się nad doborem butów czy torebki do stroju. Stawał się kobietą. Jednak ta metamorfoza zaczynała mu przeszkadzać, kiedy poznał piękną Julie, koleżankę z planu. Od tej pory robił wszystko, aby zbliżyć się do niej. Był nawet gotowy zrezygnować z serialu… Musimy przyznać, że Dustin Hoffman jak do tej pory zdeklasował wszystkich – przynajmniej, jeśli chodzi o umiejętność chodzenia w szpilkach i obcisłej sukience.
Aneta Zadroga