Chcesz aby twój uśmiech wyglądał olśniewająco? Jest na to sposób. Popularną metodą na eliminacje wszystkich niedoskonałości estetycznych są – licówki, które sprawią, że uśmiech będzie nieskazitelny. Kiedy możemy je zastosować, i co powinniśmy wiedzieć zanim się na nie zdecydujemy?
Czym są licówki?
To cienkie płytki, wykonane z różnych materiałów, mocowane na wargowej stronie zębów za pomocą odpowiedniego kleju. Ich celem jest wyeliminowanie różnych niedoskonałości estetycznych uśmiechu. Pomogą trwale wybielić zęby, ukryć braki czy wyregulować diastemę. Są dwa sposoby mocowania licówek. Pierwszy polega na szlifowaniu zęba, dzięki czemu uzyskuje się miejsce na przyszłą licówkę. Druga metoda to polerowanie zębów, dzięki czemu mocowanie zębów jest procesem odwracalnym. Licówki są robione z różnych materiałów, najczęściej z akrylu, porcelany i ceramiki. Akrylowe są wykorzystywane jako rozwiązanie tymczasowe, natomiast ceramiczne i porcelanowe charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na przebarwienia.
Licówki czy korony?
Gdy posiadamy zdrowy ząb, nie ma przeciwwskazać do zastosowania licówek. W przypadku braku całego zęba alternatywną metodą jest korona, która również zalicza się do dziedziny leczenia protetycznego. Licówki stosuje się w przypadkach przebarwień zębów, do wyrównania krzywych zębów, w celu odbudowy brakujących fragmentów szkliwa. Są to zabiegi medycyny estetycznej, licówki nie mogą być traktowane jako metoda leczenia. W niektórych przypadkach mogą być alternatywą dla aparatu ortodontycznego – ok. 10% pacjentów z wadą zgryzu kwalifikuje się do licówek.
Jak wygląda zabieg?
Przed zabiegiem lekarz sprawdza i dopasowuje odcień do szkliwa zębów, aby licówki doskonale komponowały się z resztą uzębienia. Następnie opracowywany jest projekt, który czeka na akceptację pacjenta. Jeśli wszystko jest w porządku, wykonanie licówki potrwa 2 do 4 tygodni. – Oprócz materiału, z którego wykonane są licówki, to czy wymagane będzie szlifowanie czy tylko polerowanie zęba określa wada, jaką pacjent chce skorygować. Większość trwałych metod mocowania licówek wymaga szlifowania, wyjątkiem będzie prostowanie cofniętego zęba, który pozwala na umiejscowienie licówki po polerowaniu szkliwa – mówi dr Sławomir Walicki. Po zabiegu należy przychodzić na okresowe wizyty kontrolne oraz dbać o higienę jamy ustnej.
Oprac. Kinga Pinas
Facebook
RSS