Site icon Sukces jest kobietą!

Nie tylko ścisłowcy dostaną pieniądze

Nie tylko absolwenci nauk ścisłych mogą liczyć na wsparcie ze strony Unii Europejskiej. Nowe możliwości otwierają się także przed przedstawicielami nauk humanistycznych i społecznych. Czeka na nich 30 mln zł.

Analizy pokazują, że absolwenci kierunków humanistycznych i społecznych częściej są bezrobotni i nieaktywni zawodowo. Znacznie lepiej radzą sobie natomiast umysły ścisłe. Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży twierdzi, że wynika to przede wszystkim z niedostosowania tej pierwszej grupy do rynku pracy, a także braku umiejętności wykorzystania nabytej już przez nich wiedzy w praktyce.

Stąd też starania resortu, aby pomóc tym osobom „przy użyciu innowacyjnych rozwiązań wspierających przede wszystkim sieciowanie, interdyscyplinarność i współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także umożliwiających wykorzystanie ich kompetencji w praktyce”. Tego typu działania były już praktykowane w innych krajach Europy i bardzo dobrze się sprawdziły

Z projektów bezpośrednio skorzystają studenci tych kierunków, zainteresowani napisaniem wdrożeniowej pracy licencjackiej lub magisterskiej. Projekty mają zawierać propozycje sposobu rozwiązania konkretnego, realnego problemu zgłoszonego lub zidentyfikowanego przez pracodawcę (np. w zakresie kultury organizacji w firmie, wpływu określonych barier na wyniki finansowe) lub pomysłu stworzonego przez interdyscyplinarne zespoły studentów (np. pomysł na aplikację internetową, scenariusz gry video) – podkreśla ministerstwo.

MR poinformowało, że wnioski o dofinansowanie UE będą przyjmowane od 1 do 30 września. Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie – 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version