Pracodawcy coraz częściej zauważają, że liczy się nie tylko praca, ale i odpowiedni relaks. Pracownik mając zbyt wiele obowiązków zaczyna je wypełniać niewłaściwie, a to przekłada się na działalność całej firmy. Dlatego też tak ważna jest równowaga pomiędzy tymi dwoma sferami
To, jak prosperować będzie firma zależy nie tylko od wykonywania poszczególnych obowiązków przez pracowników, ale przede wszystkim od odpowiedniego zarządzania. Takie zarządzanie nie może jednak polegać tylko i wyłącznie na rozkazywaniu. Wdrażanie programów mających na celu poprawę jakości życia pracowników, ich zdrowia i samopoczucia jest podstawą do tworzenia przyjaznego, efektywnego i pożądanego przez pracowników środowiska pracy. Przekonują o tym eksperci do spraw zarządzania zasobami ludzkimi i wskazują na well-being oraz work-life balance. Są to programy, o których powinien pamiętać każdy, kto stoi na czele jakiegokolwiek teamu. Na szczęście coraz więcej firm zdaje sobie z tego sprawę. Badania sugerują, że pamięta o tym już ponad połowa polskich przedsiębiorstw.
Pracodawcy najczęściej decydują się dofinansowywać podwładnym świadczenia umożliwiające uczestnictwo w konkretnych wydarzeniach kulturalnych lub pozwalające na zakup biletów ze zniżką. Jak wynika z badania „Drogowskaz Motywacyjny 2016”, w 2014 roku dofinansowanie kultury oferowało 29% firm, a w 2015 roku było to już 37%. Kluczem do dobrego samopoczucia jest również utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej. 31% pracodawców proponuje pracownikom dofinansowanie sportu lub rekreacji, to o 4 p.p. więcej niż w 2014 roku i 14 p.p. niż w 2013 roku. Zazwyczaj o tego rodzaju formach wsparcia pamiętają głównie duże firmy. Takie, które zatrudniają powyżej 250 pracowników.
Firmy niejednokrotnie inwestują też w opiekę zdrowotną dla pracowników lub karty umożliwiające skorzystanie z zajęć sportowych. Szeroki wachlarz możliwości pozwala zaspokoić potrzeby każdego zatrudnionego, zarówno tego, który lubi aktywnie spędzać swój wolny czas, jak i relaksującego się na widowni teatru. Zdarza się także, szczególnie wśród dużych firm, że pracownikom dofinansowuje się posiłki. Dzięki temu nie tylko mają oni okazję zjeść coś pożywnego w ciągu dnia, ale i wystarczającą siłę, by lepiej pracować w godzinach popołudniowych, gdy ich wydajność zazwyczaj spada.
Sposobów na to, by uprzyjemnić pracę zatrudnionym jest wiele. Wystarczy tylko wybrać ścieżkę, która będzie konsekwentnie realizowana przez firmę i wprowadzić ją w życie. Zadowoleni pracownicy i lepsze efekty funkcjonowania całej firmy – to właśnie można zyskać.
Źródło: www.prasoweinfo.pl
Facebook
RSS