Site icon Sukces jest kobietą!

Nauka potrzebuje pieniędzy

Nawet najlepsze badania naukowe nie będą miały szans na realizację bez odpowiednich nakładów finansowych. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których nawet pieniądze nie przynoszą oczekiwanych rezultatów

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła skuteczność wsparcia komercjalizacji wyników badań naukowych w zakresie zwiększania innowacyjności gospodarki. Kontrola ta miała miejsce w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w sześciu podmiotach, które otrzymały dofinansowanie od NCBR. Okres objęty kontrolą to lata 2011–2015. W tym to bowiem czasie NCBR i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zainwestowało około 3,4 mld zł na wsparcie komercjalizacji wyników badań naukowych.

Jak poinformowano w komunikacie NIK, programy i przedsięwzięcia nie były finansowane w stabilny sposób, opóźniały się i były słabo nadzorowane. Zdaniem NIK efektem wad w systemie wsparcia komercjalizacji badań naukowych jest słabszy od zakładanego wzrost innowacyjności polskiej gospodarki.

Kontrola wykazała również, że jedną z głównych barier komercjalizacji wyników badań naukowych w Polsce jest niskie zainteresowanie przedsiębiorców innowacjami. Co więcej, w strukturze przedsiębiorstw dominują podmioty najmniejsze, zatrudniające do dziewięciu pracowników, czyli tzw. mikroprzedsiębiorstwa. Stanowią one aż 95% wszystkich przedsiębiorstw. Duże firmy stanowią zaledwie 0,2% przedsiębiorstw w Polsce. Tymczasem działalność innowacyjna to przede wszystkim domena dużych podmiotów gospodarczych (powyżej 250 pracowników).

Trzeba także podkreślić, że współpraca sektora nauki z biznesem nie układa się modelowo. W Polsce nadal istnieją bariery związane z wdrażaniem różnych rozwiązań pomiędzy tymi sektorami. Dobrze, aby do sprawy podchodzili inaczej również same szkoły wyższe. Chodzi głównie o to, aby zintensyfikować działania na rzecz tworzenia własności intelektualnej o wysokim potencjale komercjalizacyjnym. Wspólne działania i wprowadzane zmiany stanowią szansę dla lepszej komercjalizacji badań naukowych.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version