Skóra nadwrażliwa to taka, która reaguje na różne bodźce zaczerwienieniem, pieczeniem i podrażnieniem. Wymaga szczególnej troski. Jak o nią dbać?
Nadwrażliwość skóry dotyczy najczęściej twarzy, ponieważ to właśnie ona jest najbardziej unaczyniona. O nadwrażliwej skórze mówimy wtedy, gdy skóra źle reaguje na zewnętrzne czynniki, najczęściej w postaci zaczerwienienia, napięcia i ściągnięcia, pieczenia, świądu czy łuszczenia. Przyczyna tych objawów leży w nadpobudliwości zakończeń nerwowych znajdujących się w jej strukturach.
Skóra wrażliwa może przybrać różne oblicza:
– skóry suchej,
– odwodnionej,
– zaczerwienionej,
– niskiej tolerancji.
Do głównych przyczyn nadwrażliwości skóry należą:
– czynniki zewnętrzne – zimne i gorące powietrze oraz nagłe zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia powietrza, dieta bogata w używki i pokarmy wysoko przetworzone, leki wpływające na układ naczyniowy,
– czynniki naczyniowe – słabe ścianki naczyń krwionośnych, wrażliwe na niektóre czynniki zewnętrzne. Objawiają się nagłymi uderzeniami gorąca i rumieńcami, uczuciem pieczenia w pomieszczeniach z suchym powietrzem i wysoką temperaturą,
– reakcje kontaktowe – niektóre składniki kosmetyków, które są źle tolerowane przez skórę, a także niektóre tkaniny np. wełna oraz twarda woda.
Pieczenie skóry
Płaszcz hydro-lipidowy nadwrażliwej skóry łatwo ulega zniszczeniu, zaś uszkodzenie tej naturalnej bariery ochronnej sprzyja przenikaniu w głąb skóry szkodliwych czynników środowiskowych. Podczas naruszenia bariery naskórkowej zachodzą zmiany w warstwie rogowej skóry, a poprzez tzw. mediatory stanu zapalnego pobudzone zostaje wytwarzanie czynników zapalnych. Następstwem tych działań jest reakcja zapalna, objawiająca się pieczeniem skóry. Może także wystąpić obrzęk, zaczerwienienie i podrażnienie.
Zaczerwieniona i podrażniona skóra twarzy – czego nie robić?
Podrażniona skóra twarzy to taka, na powierzchni której tworzą się mikroranki, którym towarzyszy zaczerwienienie. W takim wypadku absolutnie nie należy stosować zabiegów opartych na tarciu, takich jak peeling ziarnisty, mikrodermabrazja czy oczyszczanie manualne, a także zabiegów z wykorzystaniem kwasów. Odstawić należy kosmetyki bazujące na alkoholu i zawierające w swoim składzie szkodliwe substancje, m.in. konserwanty, syntetyczne barwniki i substancje zapachowe, parafinę, lanolinę, parabeny, oleje silikonowe, glikol polietylenowy, chemiczne filtry UV (Benzophenone -3 i -4, Octinoxate, Homosalate, Octyl Salicylate, Avobenzone, Ococrylene, Ensulizole, Ethylhexyl Dimetyl PABA), kwasy owocowe. Podrażnienie łatwo może przerodzić się w stan zapalny skóry (atopowe zapalenie skóry, takie jak kontaktowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, choroba Dühringa. W tym wypadku należy udać się do lekarza dermatologa, który zaleci właściwe leczenie.
Podrażniona skóra twarzy – jakie kosmetyki?
Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna opierać się na zasadzie: im mniej, tym lepiej. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór minimalnej ilości preparatów bezpiecznych o udowodnionym działaniu. Opartych na naturalnych składnikach, pozbawionych środków syntetycznych. Produktem organicznym skutecznie wspierającym codzienną pielęgnacją nadwrażliwej skóry jest Woda Termalna z Vichy. W 100% czysta, naturalna, doskonale łagodzi pieczenie twarzy, podrażnienia, wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry i stymuluje regenerację komórek. Swoje właściwości zawdzięcza wyjątkowemu pochodzeniu. Wydobywana z głębi skał magmowych, zawiera aż 15 minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry. Wspiera profesjonalną pielęgnację, przywracając skórze naturalny i promienny wygląd.
Facebook
RSS