Jak wynika z badań TNS OBOP z 2011 roku, 82 proc. Polek interesuje się metodami, dzięki którym mogłyby zachować młody i zdrowy wygląd. Ciągle boimy się jednak efektu maski, blizn, nienaturalnego wyglądu i bólu, który może towarzyszyć zabiegom. Czy te obawy są słuszne?
Czym zajmuje się medycyna estetyczna?
Usuwanie zmarszczek, odmładzanie, czy poprawianie wyglądu to ważny obszar działalności medycyny estetycznej, ale nie jedyny. Bardzo istotnym jest także usuwanie defektów skóry, w tym problemów cery trądzikowej, rumieni, przebarwień, a także różnorakich zmian chorobowych. Medycyna estetyczna to nie tylko twarz, ale również całe ciało. Lekarze specjalizujący się w danym obszarze pomagają pacjentom uporać się z problemami z pajączkami, z natury ginekologii estetycznej, czy też modelowania sylwetki. Niezwykle ważnym elementem przed zabiegiem jest pierwsza wizyta, na której można poznać oczekiwania pacjenta oraz przeprowadzić wstępną diagnostykę stanu jego zdrowia, która pozwoli na zaplanowanie odpowiedniej terapii. Niezwykle ważne jest też wykonanie przed zabiegiem profesjonalnego zdjęcia po to, żeby lekarz mógł ocenić stan wyjściowy pacjenta, a także miał możliwość obrazowego pokazania mu zakresu planowanej terapii. Często używa się także do diagnostyki dermatoskopu do oceny znamion, czy urządzeń do przeprowadzenia USG skóry i tkanki podskórnej.
Zabiegi na twarz
Na wszelkiego tego typu zabiegi najlepiej jest zdecydować się jak najpóźniej i wykonywać je w zgodzie z biologicznym wiekiem skóry. Stan naszej skóry uzależniony jest od bardzo wielu czynników, takich jak dieta, styl życia, uwarunkowania genetyczne, czy nawet rodzaj wykonywanej pracy i narażenie na zanieczyszczenia powietrza. Medycyna estetyczna nie może cofnąć zaawansowanych zmian starzeniowych skóry, ale odpowiednio wcześnie rozpoczęta pielęgnacja może skutecznie zahamować lub opóźnić niektóre procesy, które wpływają negatywnie na nasz wygląd, a co za tym idzie na nasze samopoczucie.
Zmiana kształtu twarzy
Istnieje przekonanie, że po wykonaniu niektórych zabiegów, na przykład wstrzyknięcia pod skórę toksyny botulinowej, powszechnie znanej, jako botoks, po pewnym czasie twarz traci swój naturalny wygląd. Pacjenci obawiają się, że będą zmuszeni przez cały czas poddawać się zabiegom, by utrzymać swoją skórę w dobrym stanie. Należy tutaj pamiętać, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie są na całe życie. Trwałość większości preparatów waha się od kilku do kilkunastu miesięcy. Kiedy preparat przestaje działać, skóra jest widocznie wygładzona, gdyż miała szansę na regenerację, ale po jakimś czasie twarz w naturalny sposób zacznie ulegać procesom starzenia. Jednak nastąpi to ze znacznym opóźnieniem.
Efekt maski
Botoks działa tylko na obszarze iniekcji i substancja ta nie przemieszcza się pod skórą. Działanie toksyny botulinowej nie paraliżuje mięśni, ale osłabia je, co pozwala zregenerować się mięśniom w danym miejscu. Przede wszystkim chodzi tutaj o tzw. mięśnie mimiczne, które powodują widoczne zmarszczki. Efekt maski może zaistnieć jedynie poprzez wstrzyknięcie nadmiernej ilości toksyny botulinowej i zdarza się to jedynie wskutek nieumiejętnego przeprowadzenia zabiegu albo prośby pacjenta.
Zabieg powiększania ust
Wiele kobiet marzy o dużych, ponętnych ustach a’la Angelina Jolie. Stąd też duża popularność zabiegów powiększania ust. Skutki niektórych tego typu zabiegów, wykonanych dość nieudolnie, często możemy obserwować w kolorowej prasie, czy telewizji. Kwas hialuronowy wykorzystywany do tego typu zabiegów z założenia jest bezpieczny dla organizmu człowieka i nie wywołuje reakcji alergicznych. Jeśli zabieg wykonywany jest przez lekarza specjalistę medycyny estetycznej to daje on efekt naturalnie wyglądających większych ust i może utrzymywać się nawet do kilkunastu miesięcy. Rozpatrując zabieg powiększania ust, warto poszukać kliniki, która specjalizuje się w tego typu zabiegach i posiada odpowiednie certyfikaty.
Bezpieczeństwo zabiegów
Z definicji zabiegi niosą ze sobą określone ryzyko powikłań, z którymi pacjent jest zawsze zapoznawany przed podjęciem jakiegokolwiek działania ze strony lekarza. Stopień zagrożenia w przypadku medycyny estetycznej jest niewielki. Zawsze należy jednak pamiętać, aby dbając o własne bezpieczeństwo, korzystać z usług doświadczonych i profesjonalnych klinik wyposażonych w wysokiej jakości sprzęt, gdzie priorytetem jest wysoko wykwalifikowana kadra.
Co z tym bólem?
Próg bólu jest ściśle uzależniony od indywidualnych skłonności każdego pacjenta. Zabieg, który dla jednego pacjenta jest odczuwany, jako przyjemny, dla innego może wiązać się z dużym dyskomfortem, a nawet bólem. W przypadku niektórych zabiegów, profilaktycznie stosuje się znieczulenie, aby w jak największym stopniu zniwelować odczuwanie bólu i zapewnić pacjentowi jak największą wygodę. Medycyna estetyczna jest jednak obszarem, który przede wszystkim stawia na komfort i nieinwazyjność.