Site icon Sukces jest kobietą!

Międzynarodowy Dzień Pokoju. Pilna pomoc medyczna jest niezbędna

Międzynarodowy Dzień Pokoju skłania do przemyśleń. Na świecie w wyniku konfliktów zbrojnych na przestrzeni lat zginęły miliony ludzi. Wielu można było uratować, gdyby pomoc dotarła na czas. Polska Misja Medyczna od 25 lat robi wszystko, by zdążyć z ratunkiem do potrzebujących w dotkniętych wojną krajach, a w ostatnim czasie również do poszkodowanych w powodzi rodaków.

Międzynarodowy Dzień Pokoju jest datą w kalendarzu, która skłania do przemyśleń i podsumowań. W różnych miejscach świata ludzie wciąż cierpią z powodu konfliktów zbrojnych. Między 1989 a 2022 rokiem w wyniku działań wojennych zginęło 3 300 000 ludzi[1] – niektórzy również w wyniku głodu, odniesionych ran i chorób, których lekarze pozbawieni leków i środków medycznych nie mogli wyleczyć.

Konflikty zbrojne w Syrii, Iraku, Afganistanie, Sudanie, Etiopii, Strefie Gazy i Ukrainie to zaledwie wycinek rzeczywistości wszystkich dramatów generowanych przez konflikty zbrojne. Poza realnym zagrożeniem militarnym, wojny sprawiają, że dotknięci nimi ludzie jeszcze długo po ustaniu bezpośredniego zagrożenia potrzebują profesjonalnej pomocy. Często zmagają się z głodem, niedożywieniem, brakami środków sanitarnych, ubrań i brakiem dostępu do opieki medycznej.

Taka sytuacja panuje obecnie w Strefie Gazy. Na terenie enklawy tylko częściowo funkcjonuje 12 z 36 szpitali. Panują w nich fatalne warunki sanitarne. Pacjenci leżą na podłodze zniszczonych placówek, często zbyt długo czekając na pomoc medyczną. Brakuje wody, prądu, środków higienicznych i podstawowych leków. Zdarza się, że medycy decydują o amputacji zranionych części ciała tak u dzieci, jak i u osób dorosłych – tylko po to, by nie doprowadzić do infekcji i ocalić ludzkie życie. W normalnych warunkach szpitalnych takie tragedie nie miałyby miejsca, wystarczyłoby bowiem odpowiednie leczenie i rekonwalescencja pacjenta.

Polska Misja Medyczna skupia się na pomocy pacjentom i pracującym na miejscu medykom. W szpitalu w Dajr al-Balah pracują zespoły medyczne współorganizowane przez Polską Misję Medyczną oraz jej jordańskiego partnera JHAS (Jordan Health Aid Society). Organizacja przekazała też potrzebującym w Strefie Gazy zapasy medyczne, mleko dla noworodków i ciepłe ubrania we współpracy z lokalnym partnerem – Palestinian Medical Relief Society. Ta pomoc była możliwa dzięki wsparciu ze strony darczyńców.

Takie działania potrzebne są w wielu innych miejscach. Tuż za Polska granicą, w Ukrainie wciąż trwają zmasowane rosyjskie ataki, które niszczą szpitale, szkoły, supermarkety i krytyczną infrastrukturę energetyczną[2]. Na terenach bliskich linii frontu pozostają ludzie, którzy z jakichś przyczyn nie mogą lub nie chcą opuścić swojego kraju. Tam nawet niegroźne choroby przewlekłe stanowią poważne zagrożenie. Właśnie dlatego Polska Misja Medyczna dba o to, by pomoc docierała do potrzebujących. W obwodach: sumskim, kijowskim i charkowskim działają jej kliniki mobilne, powstałe we współpracy z FRIDA Ukraine, które niosą ratunek seniorom, kobietom w ciąży, dzieciom i wszystkim innym potrzebującym pomocy lekarskiej.

Trudna sytuacja panuje też w Etiopii, w której w ciągu dwóch lat konfliktu zbrojnego (2020-2022) – zginęło nawet 600 000 cywilów. Był to najkrwawszy konflikt zbrojny ostatnich lat. Według danych ONZ, pomocy w Etiopii potrzebuje ponad 24 000 000 ludzi. Polska Misja Medyczna jest tam obecna, niosąc pomoc w szpitalach (m.in. św. Łukasza w Wolisso i wiejskich izbach zdrowia w regionie South-West-Shoa) i ratując życie najmłodszych. Pamiętając o tym, że w miejscach objętych konfliktami zbrojnymi nie tylko spadają bomby, ale również panują choroby, urazy, głód i niedożywienie – Polska Misja Medyczna pozostaje w kontakcie z lokalnymi partnerami i stara się zapewnić potrzebującym dokładnie taką pomoc, jakiej w danej chwili najbardziej potrzebują.

W Międzynarodowy Dzień Pokoju warto pamiętać również o tym, że czasem żywioł jest równie lub bardziej niszczycielski niż konflikty zbrojne. Właśnie dlatego organizacja rozpoczęła działania mające na celu pomoc tym, którzy są najbliżej – poszkodowanym w powodzi na południu Polski. Polska Misja Medyczna dociera z indywidualną pomocą do potrzebujących (w przyszłości, by działać długofalowo – planowane jest również zapewnienie im pomocy psychologicznej) i wspiera punkty medyczne na zalanych terenach.

*

Wspieraj pomoc Polskiej Misji Medycznej:

 

[1] Davies, Shawn, Therese Petterson & Magnus Öberg: Organized violence 1989-2022, and the return of conflicts between states. Journal of Peace Research.

[2] OHCHR, Ukraine: Protection of Civilians in Armed Conflict – August 2024 [EN/UK]

 

Exit mobile version