Liban coraz bardziej – obok pomocy humanitarnej – potrzebuje wsparcia rozwojowego. O ile w poprzednich latach uwaga społeczności międzynarodowej była skupiona na kryzysie uchodźców syryjskich, obecnie coraz więcej pieniędzy jest przeznaczanych na pomoc rozwojową, również dla Libańczyków, którzy okazali wyjątkową solidarność z ludźmi uciekającymi przed wojną.
Tytuł projektu: Food for Training
Termin realizacji: 1 sierpnia 2018 – 31 marca 2020
Obszar realizacji: Akkar, Bekka, Mount Lebanon
Finansowanie: Światowy Program Żywnościowy (WFP)
Tytuł projektu: Infrastruktura i miejsca pracy: kompleksowa pomoc rozwojowa w północnym Libanie
Status: w realizacji
Termin realizacji: 1 stycznia 2019 – 31 grudnia 2020
Obszar realizacji: Akkar, Bekka, Mount Lebanon
Finansowanie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach polskiej współpracy rozwojowej
OPIS PROJEKTÓW
W Libanie Fundacja PCPM wspiera spółdzielnie rolnicze, szkoląc pracowników spółdzielni produkcyjnych i rolników oraz wzmacniając eksport libańskich produktów spożywczych do krajów Unii Europejskiej. Rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze w regionie Akkar to jedno ze źródeł dochodu dla społeczności libańskiej i uchodźców syryjskich. Przy odpowiednim wsparciu ze strony samorządów lokalnych, spółdzielnie rolnicze i przetwórcze są w stanie wzmocnić lokalną gospodarkę. Wspierając spółdzielnie, promujemy zrównoważone rolnictwo, tworzymy nowe możliwości biznesowe i dajemy zatrudnienie.
Nasze działania skoncentrowane są także na ochronie środowiska poprzez ograniczenie zanieczyszczania rzek uchodzących do Morza Śródziemnego oraz wykorzystanie energii odnawialnej.
DZIAŁANIA
1. Wsparcie spółdzielni
Spółdzielnie wyposażyliśmy w sprzęt do przetwórstwa żywności, który usprawnia produkcję i profesjonalizuje jej proces. Dla pracowników spółdzielni w trzech libańskich regionach (Akkar, Bekka, Mount Lebanon) przeprowadziliśmy szereg szkoleń z produkcji, sprzedaży, marketingu, eksportu, planowania strategicznego oraz certyfikacji produktów. Dodatkowo przedstawiciele gmin oraz spółdzielni uczestniczyli w szkoleniach m.in. z podnoszenia kwalifikacji pracowników, tworzenia strategii biznesowej i projektów miejskich.
2. Udział przedstawicieli spółdzielni libańskich w targach World Food Warsaw
Dzięki promocji produktów na targach, część z nich (woda różana, woda pomarańczowa, melasa z granatu, marynowane faszerowane bakłażany, nadziewane liście winogron oraz oliwa z oliwek) trafiła na rynek Unii Europejskiej.
3. Ochrona środowiska
W miejscowości Qubayat przy granicy libańsko-syryjskiej rozbudowaliśmy oczyszczalnię ścieków, zwiększając jej przepustowość w odprowadzaniu i neutralizacji zanieczyszczeń o ponad połowę. Ścieki wreszcie przestały regularnie zalewać i wypalać pola uprawne miejscowych rolników, co powodowało konflikty na poziomie lokalnym.
https://www.youtube.com/watch?v=zLaDRRBex4o
W sąsiedniej miejscowości Andaket zainstalowaliśmy 30 solarnych latarni drogowych. Wprowadzenie technologii energooszczędnej odciążyło pracę generatorów prądu, które są źródłem wysokiego zanieczyszczenia powietrza oraz zwiększyło bezpieczeństwo na drodze.
W Aidamoun wybudowaliśmy mur oporowy, aby ograniczyć erozję gruntów rolniczych. Przy budowie zatrudniliśmy syryjskich uchodźców oraz najbardziej potrzebujących Libańczyków, dzięki czemu uzyskali oni dodatkowy dochód.
4. Ochrona przeciwpożarowa i zarządzanie kryzysowe
Postawiliśmy także na ochronę przeciwpożarową lasów oraz usprawnienie zarządzania kryzysowego, szkoląc przedstawicieli samorządów i strażaków.
PODSUMOWANIE DOTYCHCZASOWYCH DZIAŁAŃ
● 498 Libańczyków i Syryjczyków z 3 libańskich regionów (Akkar, Bekka, Mount Lebanon) wzięło udział w szkoleniach z produkcji, sprzedaży, marketingu, eksportu, planowania strategicznego oraz certyfikacji produktów.
● 159 przedstawicieli gmin oraz spółdzielni uczestniczyło w szkoleniach m.in. z podnoszenia kwalifikacji pracowników, tworzenia strategii biznesowej i projektów miejskich.
● 270 przedstawicieli samorządów i strażaków wzięło udział w szkoleniach dotyczących ochrony lasów oraz zarządzania kryzysowego.
● Spółdzielnie wyposażyliśmy m.in. w maszyny do zamykania butelek, maszyny do napełniania próżniowego szklanych butelek oliwą z oliwek, skrzynie rolnicze, stoły ze stali nierdzewnej, palniki gazowe, kadzie do gotowania i pasteryzacji, zbiorniki, prasę hydrauliczną i pneumatyczną, beczki, kompresory powietrza, maszyny do tłoczenia bakłażanów, opryskiwacze, podnośniki elektryczne, wanny chłodzące, wentylatory przemysłowe, agregaty i systemy nawadniające.
PLANOWANE DZIAŁANIA NA 2020 ROK
• Budowa sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków w gminie Aidamoun w regionie Akkar
• Zakup i instalacja latarni solarnych w regionie Akkar.
• Szkolenia z produkcji, marketingu i przygotowania do eksportu produktów spożywczych dla pracowników rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
Po więcej informacji o naszej działalności zapraszamy na stronę internetową:
Test i zdjęcia: materiały własne PCPM.
Facebook
RSS