Afrodyta, bogini miłości i piękna, jest patronką Cypru. Na wyspie znajdziemy mnóstwo śladów jej mitycznej obecności. Sanktuaria, skały Petra tou Romiou, przy których wyłoniła się z morskiej piany i grota służąca jej jako łaźnia – to tylko niektóre z nich
Łaźnia Afrodyty znajduje się niedaleko portu rybackiego w Latsi na półwyspie Akamas. Do małej groty otoczonej zielenią trafimy po krótkim spacerze przez ogród botaniczny pełen kwiatów, palm i roślin spotykanych na wyspie. Według mitu, to właśnie tu – w zacisznym basenie, zasłoniętym przed wzrokiem ciekawskich oczu skałami i figowcami, boginka miłości zażywała kąpieli upiększających. To tu poznała również Adonisa, który zatrzymał się przy źródle, by zmęczony polowaniem napić się wody. Ujrzawszy nagą boginię zakochał się w niej i wkrótce stali się kochankami.
Łaźnia Afrodyty to dziś wizytówka południowej części wyspy i miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Niedaleko znajduje się park krajobrazowy Akamas i Petra tou Romiou, czyli miejsce legendarnych narodzin bogini. Wyłaniające się z lazurowego morza skały to również obowiązkowy punkt programu dla turystów podążających śladem bogini. W wiosce Koúklia znajduje się dawne miejsce kultu Afrodyty. Świątynia została wybudowana prawdopodobnie około roku 1500 p.n.e. Wokół sanktuarium powstało antyczne miasto Palea Paphos, które pełniło wówczas rolę stolicy królestwa Cypru. W mieście obchodzono afrodyzja – wiosenny festiwal rozrywki i uciechy ku czci bogini miłości. Pozostałością dawnych ceremonii jest dziś święto potopu upamiętniające narodziny Afrodyty w morzu oraz święto kwiatów.