Dopasowywanie napojów do posiłków zwykle kojarzymy z winami. Istnieje również tea pairing, który polega na odpowiednim łączeniu herbaty z jedzeniem
Jest mniej znany, ale może Was zainteresować. To tea pairing, czyli dopasowywanie herbat do odpowiednich posiłków. Oto najważniejsze wskazówki, które pomogą Wam przyrządzić prawdziwą ucztę z herbatą w roli głównej.
Sri Lanka słynie z rozległych i najczystszych na świecie plantacji herbaty. To tutaj kultywowana jest tradycja ręcznego zbioru liści, która w pozostałych krajach została już w większości zastąpiona przez maszyny. Dzięki tej metodzie liście nie są gniecione, a ich aromat zostaje w całości zamknięty w opakowaniu. Aby dobrać odpowiedni rodzaj naparu do posiłku, wystarczy tylko zastosować się do kilku wskazówek.
Odpowiednie naczynie
Właściwy sposób parzenia herbaty pozwala na wydobycie jej wyrazistego smaku i bogatego aromatu. Przede wszystkim pamiętajmy, aby herbatę zalewać wodą, która była zagotowana tylko raz. Kilkukrotne gotowanie tej samej wody pozbawia jej tlenu, co wpływa na smak napoju. Dobrze jest podać herbatę w porcelanowym, cienkim naczyniu. Delikatna filiżanka, przelana wcześniej gorącą wodą, będzie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki ociepleniu nie zmieni temperatury wody, którą zalewamy liście.
Dopasowane smaki
Herbata cejlońska nie bez powodu jest ulubionym napojem Lankijczyków. Jak się okazuje, doskonale gasi pragnienie w upalny dzień oraz sprawdza się w towarzystwie pikantnych potraw. Przeciętna, lankijska gospodyni wykorzystuje miesięcznie nawet kilogram ostrej papryki. Dlatego mieszkańcy Cejlonu podają ten napój prawie do każdego dania. Czarna herbata doskonale podkreśli również smak drobiu. Planując więc na obiad lub kolację popularnego na Sri Lance kurczaka w curry, podajmy go w towarzystwie naparu z cejlońskiej herbaty.
Pamiętajmy również, że czas parzenia herbaty wpływa na jej smak, dzięki czemu możemy dopasować stopień jej intensywności do odpowiednich dań. Parzenie do 5 minut da najintensywniejszy napar z lekko gorzkim posmakiem. Taka herbata będzie idealna do słodkich przekąsek. Na Sri Lance podawana jest również w towarzystwie owoców, których naturalnie słodki smak zostaje odpowiednio wydobyty, dzięki delikatnej goryczy napoju.
Właściwie dobrana mieszanka liści podkreśli smak potrawy oraz ugasi pragnienie. Szukając odpowiedniej herbaty zwróćmy uwagę na znak cejlońskiego lwa. Ten certyfikat wręczany jest przez Cejloński Komitet Herbaciany. Posiadają go jedynie marki, które nie tylko uprawiają i zbierają herbatę na Sri Lance, ale również tam ją pakują. Oznacza to, że symbol cejlońskiego lwa daje nam gwarancję naparu o bogatym aromacie i intensywnym kolorze, gdyż właściwości liści nie zostały utracone w trakcie długiego transportu.
źródło: informacja prasowa
Facebook
RSS