Site icon Sukces jest kobietą!

Kuchnia szyta na miarę

Kuchnia to takie miejsce, w którym dzieje się wiele ważnych dla nas rzeczy. Tu rozmawiamy, przygotowujemy posiłki, pijemy kawę, ale i niejednokrotnie przyjmujemy przyjaciół. Jak zatem odpowiednio przygotować taką przestrzeń?

Pracę na rzecz idealnej kuchni warto rozpocząć od zrobienia odpowiednich pomiarów wnętrza. Nie chodzi tutaj tylko o podstawowe parametry, a więc wysokość czy szerokość każdej ściany, ale i odległości pomiędzy krawędziami ścian a oknami, drzwiami i wszelkiego rodzaju przyłączami. Tworząc taki plan warto też zaznaczyć, gdzie dokładnie przebiegają wszystkie wystające elementy takie jak rury, kratki wentylacyjne, grzejniki, włączniki światła i gniazdka elektryczne. Dzięki temu projekt będzie uwzględniał wszystkie czynniki, które pozwolą nam stworzyć kuchnię z dobrze dopasowanymi meblami i funkcjonalnym sprzętem.

Pamiętajmy o tym, że w kuchni proces przygotowywania potraw musi przede wszystkim przebiegać szybko, sprawnie i bez przeszkód.  Bardzo pomocne w wykonywaniu wszystkich niezbędnych czynności jest zagospodarowanie przestrzeni kuchennej na planie tzw. trójkąta roboczego. Odpowiednie wyznaczenie stref zapasów, zmywania i gotowania może znacznie zwiększyć ergonomię naszej kuchni. Ważne jest, by nie umieszczać wszystkich urządzeń bardzo blisko siebie, a dodatkowo sprzętów grzewczych tuż przy lodówce. Co oznacza ten trójkąt roboczy? Tworzą go trzy rzeczy, a więc lodówka, zlewozmywak i płyta kuchenna. To one są wierzchołkami wspomnianego trójkąta. Ważne jest jednak to, aby pomiędzy tymi wszystkimi sprzętami był metr lub dwa metry odstępu. Takie rozwiązanie możemy zastosować w przypadku niemal każdej aranżacji kuchennej. Jeśli jednak kuchnia jest zbyt mała to wspomniany trójkąt można zamienić w linię, ale i tam trzeba zadbać o zachowanie odpowiednich odległości.

Zastanawiając się nad rozmieszczeniem mebli, warto też pamiętać o kilku czynnikach, które mogą zwiększyć komfort korzystania z kuchni. Pamiętajmy, żeby pozostawić wolną przestrzeń przy płycie kuchennej (najlepiej 50 cm z obydwu stron), by móc odstawiać przygotowane, gorące potrawy. Natomiast w strefie zmywania wszystkie sprzęty (zlewozmywak, zmywarka i ociekacz) powinny być blisko siebie, aby uniknąć zachlapania innych powierzchni.

Idąc dalej warto się jeszcze zastanowić nad rozmieszczeniem szafek. Ważne, aby były one zamontowane pół metra nad blatem kuchennym – tak, aby nie przeszkadzały one podczas gotowania. Układ szafek dolnych także ma wpływ na funkcjonalność naszej kuchni. Odległości między nimi mają umożliwiać swobodne otwieranie drzwiczek. Zbyt mała przestrzeń między szafkami znajdującymi się naprzeciwko siebie sprawi, że drzwiczki będą o siebie zahaczać. W przypadku szafek przylegających do ściany warto przy jej krawędzi zamocować listwę wykończeniową, by drzwiczki nie uderzały o ścianę.

Źródło: 4public

Exit mobile version