Poselski projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym jest kolejnym aktem prawnym, kluczowym dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Jako projekt poselski jest procedowany bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. Narusza praktykę dialogu społecznego – uważa Konfederacja Lewiatan.
– W identycznym trybie partia rządząca dokonała już zmian w Trybunale Konstytucyjnym, prokuraturze (połączenie stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości), sądownictwie powszechnym oraz Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Rezygnacja ze ścieżki rządowej, oczywistej przy generalnych zmianach ustrojowych, pozbawia obywateli, środowiska prawnicze, przedsiębiorców, możliwości konsultacji, a tym samym wpływu na funkcjonowanie, niezbędnego w demokracji, trójpodziału władz. Narusza też praktykę dialogu społecznego, bo projekty poselskie nie muszą być opiniowane przez Radę Dialogu Społecznego. Lekceważenie dialogu społecznego nie buduje zaufania i kapitału społecznego, niezbędnego dla rozwoju Polski – mówi Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.
Stabilność i przewidywalność systemu prawa są kluczowe dla decyzji inwestycyjnych przedsiębiorców. Dotyczy to zarówno etapu rejestracji firmy, dochodzenia roszczeń jak i ich egzekucji. Sposób dokonywania zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości na pewno nie sprzyja wizerunkowi Polski w oczach przyszłych i już obecnych na naszym rynku inwestorów. Poprawa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest ważna, ale musi odbywać się z poszanowaniem Konstytucji i z zachowaniem standardów stanowienia prawa.
Facebook
RSS