W najbliższym czasie w ramach projektu PANDA 2 rozdane zostanie 250 mln zł. Dzięki tym środkom placówki badawcze mają chętniej udostępniać swoją infrastrukturę i pozostawać w gotowości do świadczenia usług
Na dofinansowanie może liczyć szesnaście ośrodków badawczych z całego kraju. Pieniądze dostaną konkretnie ci, którzy prowadzą badania naukowe oraz działają na rzecz upowszechniania nauki. W minionym tygodniu resort nauki ogłosił, które placówki otrzymają pieniądze. Wsparcie dotyczy infrastruktury (o wartości co najmniej 50 mln zł), jaka powstała dzięki Programowi Operacyjnemu Innowacyjna Gospodarka. Program ten umożliwia prowadzenie badań na zamówienie podmiotów zewnętrznych.
Celem konkursu było zachęcenie ośrodków badawczych do zewnętrznego udostępniania posiadanej infrastruktury i utrzymywania jej w gotowości do świadczenia usług. Warto zauważyć, że wszystkie projekty, które zostały zgłoszone otrzymały wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na prowadzenie badań dla podmiotów zewnętrznych. W pierwszym roku trwania programu wnioskodawcom zagwarantowano środki na łączną sumę 50 mln zł. Można jednak liczyć na kolejne etapy konkursu i kolejne dofinansowania w następnych latach.
Najważniejsze jest to, aby wybrane ośrodki stawiały na przenikanie się świata nauki i biznesu. To obce dla wielu zestawienie ma jednak spore znaczenie dla całej gospodarki. Taka komercjalizacja badań powinna z kolei stanowić pewien standard, który dla nikogo nie będzie dziwny. Aby to jednak nastąpiło potrzeba wiele pracy i środków finansowych. Stąd też zaangażowanie NCBR.
Jest to o tyle ważne, że w Polsce stworzone są laboratoria światowej klasy, o bardzo wysokiej jakości. Możemy się nimi poszczycić przede wszystkim dzięki środkom unijnym. Przyszedł jednak czas na to, aby wykorzystać te możliwości do ambitnych projektów badawczo-rozwojowych służących gospodarce.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Facebook
RSS