O tym, że kobiety nie do końca angażują się w życia naukowe mówiliśmy już ostatnio. Potwierdzają to jednak kolejne badania. Nie da się ukryć, że nasz kraj pod tym względem wygląda w rankingach niezbyt dobrze
Badania odnosiły się do dużej grupy kobiet. Zanalizowano bowiem pracę 69 akademii nauk z różnych części świata. Raport podsumowujący te działania został opublikowany przez pod koniec lutego. Wynika z niego, że światowy średni odsetek kobiet, które są członkami akademii nauk wynosi 12%. Wynik Polskiej Akademii Nauk jest jednak znacznie mniejszy. Z badań wynika, że tylko 4% wszystkich członków naszej akademii stanowią kobiety.
Z badań ankietowych w poszczególnych akademiach nauk wynikło, że kobiety są w tych prestiżowych gronach niedoreprezentowane. Średnio na 100 członków badanych akademii nauk tylko 12 to kobiety. W dodatku w aż 30 z 69 akademii odsetek kobiet był mniejszy od 10.
Tego rodzaju badania mają jednak stanowić wskaźnik dla akademii, by wiedziały na co zwrócić większą uwagę i jak się rozwijać. Przyda się to także przedstawicielom świata nauki z naszego podwórka. W Polsce udział kobiet wśród członków akademii wypada bardzo słabo. Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że na 533 członków PAN (pod uwagę wzięto zarówno członków krajowych, jak i zagranicznych) są tylko 22 kobiety. Gorzej od Polski wypadła jedynie akademia nauk z Tanzanii (5 kobiet na 130 członków).
Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński zwraca jednak uwagę na to, że dane z raportu dotyczą zarówno członków krajowych, jak i zagranicznych. Tymczasem to tylko członkowie krajowi mają uprawnienia decyzyjne, na przykład biorą czynny udział w pracach Zgromadzenia Ogólnego.
– Obecnie wśród 316 członków krajowych jest 16 kobiet. Stanowią więc one 5% – powiedział prof. Duszyński. Nie ukrywa jednak, że dane nie są powodem do dumy i postara się je zmienić oraz sprawić, by były bardziej korzystne. Przyznał, że będzie apelował, aby w wyborach wzięto pod uwagę fakt, że kobiet w PAN jest za mało. Jest to o tyle ważne, że jeszcze w tym roku PAN ma się wzbogacić o 34 nowych członków.
Najlepiej w raporcie wypadła Kubańska Akademia Nauk (27% kobiet), akademia nauk z Karaibów (26% kobiet) oraz Akademia Nauk Republiki Czeskiej (24% kobiet). Brano też pod uwagę, jakie dziedziny nauki reprezentują członkinie akademii. Największy odsetek kobiet był w naukach biologicznych oraz w naukach społecznych, humanistycznych i sztuce.
Podczas badania ustalono też odsetek kobiet wśród naukowców. W Polsce badaczki stanowią 38% polskich naukowców, co na tle innych państw wcale nie jest tak złym wynikiem.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Facebook
RSS