W nadchodzących, letnich miesiącach pojawi się wiele nowości książkowych. Nie zabraknie między innymi nowej wersji „Poskromienia złośnicy”. Już niedługo w księgarniach zagości się też pozycja „Oby cię matka urodziła”
Vedrana Rudan wie, jak w sposób bezpośredni mówić o cierpieniu kobiet. Stąd też określanie jej literatury jako „języka krzyku”. W powieści „Oby cię matka urodziła” wydaje się być jednak nieco łagodniejsza. Sięga w niej po dowcip, mimo że opowiada o rodzinnej traumie, z której do dziś nie może się wyzwolić. Czy trzeba kochać mamę, jeśli od niej nie zaznało się miłości? I dlaczego zapach taty zostaje z nami na zawsze? Tego dowiemy się już po lekturze. Jedno jest pewne, autorka uwielbia podejmować kontrowersyjne tematy. Dlatego też i tym razem narusza pewną świętość. W tym wypadku chodzi o matkę.
Chorwacka pisarka porusza w swojej książce również kwestię relacji na linii matka-córka. Nie zabraknie w niej także dyskusji o miłości, nienawiści, śmierci, a także wszystkim, co się z nią wiąże. Pojawią się także problemy związane z mentalnością i barierami, które nam ona narzuca.
Skoro historię pt. „Poskromienia złośnicy” poznał już prawie każdy to przyszedł czas na kolejną, która już samym tytułem przypominać będzie o dawnym szekspirowskim dziele. Anne Tyler pokusiła się o napisanie książki „Poskromienie złośnicy. Dziewczyna jak ocet” . Sporo w niej będzie przede wszystkim o poświęcaniu dla drugiego człowieka, a w szczególności o tym, czy współczesna kobieta jest w stanie poświęcać się dla jakiegokolwiek mężczyzny.
W nowej powieści złośnica jest Amerykanką, a jej ekscentryczny ojciec próbuje wydać ją za swego asystenta. To wszystko opieczętowane jest błyskotliwym żartem i finezją. Autorka, laureatka Pulitzera dołączyła do Projektu Szekspir, w którym uczestniczą m.in. Jeanette Winterson i Jo Nesbø.
Więcej o książkach będzie się można dowiedzieć już w dniach od 10-12 czerwca w ramach Big Book Festival. Rozmowy z autorami odbędą się w w Pałacu Szustra.
Źródło: Go Culture