Grzybica to nie tylko problem dotyczący stóp, czy okolic intymnych. Może zaatakować cały organizm, a przy tym jest trudna do wykrycia, ponieważ zatrucie nie jest miejscowe. Aż 20% społeczeństwa miało problem z grzybicą ogólnoustrojową. Ty też możesz znaleźć się w grupie zagrożenia.
Przyczyny
Kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej, jesteśmy mniej odporni na wszelkie zagrożenia płynące zewnątrz. Powodem może być stosowanie lekarstw, chemii, zatrucie pokarmowe czy stres. Gdy odporność spada to drożdżak Candida albicans, będący przyczyną grzybicy wewnętrznej, może przedostać się do krwi i zaatakować cały organizm.
Objawy
Według statystyk, najbardziej narażone są osoby w wieku 20-30 i 50-60 lat. Trudno wykryć tę dolegliwość, ponieważ nie ma swoistych objawów, które występują u wszystkich pacjentów. Jedynym sposobem jest kompleksowa diagnostyka organizmu, np. test toksycznych obciążeń.
– Objawów grzybicy jest wiele, co utrudnia diagnozę. Szczególnie, że większość z nich jest niejednoznaczna, jak np. depresja. Mogą to być problemy gastryczne, np. zaparcia, rozwolnienia, wzdęcia, zgaga, refluks, biały nalot na języku. Nawet zwiększone łaknienie na cukier może wskazywać na grzybicę ogólnoustrojową. Grzyby uwielbiają węglowodany, cukry, bo dzięki nim się rozrastają. Jednym z częstszych objawów choroby jest także zmęczenie, wręcz całkowity brak energii – tłumaczy Adam Bańkowski, specjalista diagnostyki.
Leczenie
Po wykryciu grzybicy wewnętrznej, jedynym sposobem leczenia jest specjalistyczna terapia pod okiem lekarza. Należy usunąć przyczynę namnażania się drożdżaków, np. poprzez zmianę diety, czy odstawienie leków drażniących żołądek. Odpowiednia kuracja pozwoli na całkowity powrót do zdrowia.
Oprac. Kinga Pinas
Facebook
RSS