Około 90% kandydatów chce informacji o zarobkach w ogłoszeniach. Jednocześnie pytaniem, które podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawia kandydatom wiele trudności, jest pytanie o oczekiwania finansowe.
Jak odpowiadać na pytania rekrutera o oczekiwane zarobki? Kandydat rozważający zmianę pracy zwykle chce poprawić swoją sytuację finansową i zrekompensować ryzyko podjęcia nowego wyzwania. Na utrzymującym się silnym rynku kandydata możliwości negocjacyjne płac rosną. Warto jednak pamiętać, że największe firmy zwykle płacą na poziomie mediany rynkowej (czyli wartość środkowa). Pracodawcy Ci są natomiast otwarci na coraz bardziej atrakcyjne benefity pozapłacowe.
Kandydaci często obawiają się, że proponowana przez nich kwota będzie zbyt wysoka lub przeciwnie – zbyt niska. Warto więc przed rozmową zapoznać się z publicznymi raportami płacowymi czy przeprowadzić wywiad wśród znajomych z branży. Pokazując, że mamy wiedzę rynkową na temat zarobków i świadomość swoich przewag, łatwiej jest negocjować wysokość wynagrodzenia.
Warto pamiętać, że pracodawcy, szczególnie korporacje, mają z góry wycenione stanowiska i sztywne widełki płacowe. Na rynku należącym do kandydata częściej zdarza się przekraczanie tych widełek, jednak zwykle nie więcej niż o 15-20%.
Jawne zarobki w ogłoszeniach o pracę
Praktyka publikacji widełek płacowych jest stosowana w wielu krajach Europy (m.in. Wlk. Brytania, Niemcy, Holandia) i w USA. W Polsce informacje o poziomie wynagrodzenia zamieszczają najczęściej korporacje lub instytucje państwowe. Są także branże, w których jest to coraz częściej stosowana praktyka np. IT, w której trudno bez podania informacji o proponowanym wynagrodzeniu przekonać kandydata do udziału w rekrutacji.
Pytania o obecne zarobki
Podczas wielu rozmów rekrutacyjnych kandydaci słyszą także pytanie „Jakie są Pana/ Pani obecne zarobki?”. Opinie doradców biznesowych na temat tego, jak odpowiadać na takie pytania różnią się, często skrajnie.
Niektórzy sugerują unikanie bezpośredniej odpowiedzi czy przekierowywanie pytania na oczekiwania płacowe. Zdaniem innych, warto odpowiadać wprost podając wysokość obecnych zarobków i ewentualnych premii, a następnie odnieść się do swoich oczekiwań płacowych, precyzując od czego je uzależniamy.
Źródło: Newsrm.tv / People
Facebook
RSS