Na to pytanie stara się odpowiedzieć każdy, kogo dopadł katar, kaszel, czy ból gardła. W takim momencie zastanawiamy się czy to wiosenne przeziębienie? Chociaż objawy wskazują na infekcję – nie muszą nią być. To może być alergia wziewna, która charakteryzuje się tymi samymi dolegliwościami do przeziębienie. Choć objawy są takie same, to przyczyny całkiem różne. Alergię wywołują alergeny, a przeziębienie wirusy.
Co nas uczula?
Za uczulanie odpowiedzialne są alergeny – głównie pyłki roślin, które są przenoszone za pomocą wiatru. Następnie wnikają przez drogi oddechowe, podrażniają nos i wywołują katar sienny. Możemy być uczuleni także na grzyby, pleśń, sierść zwierząt, pierze, pyłki traw, drzew, chwastów. Osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z polipami w nosie – są bardziej narażone na alergie. Istotną rolę odgrywa także genetyka – jeśli, ktoś w rodzinie cierpiał na tą dolegliwość, możliwe, że wystąpi także u nas.
Obserwuj katar
Lekki katar i kaszel często traktowane są jako przejaw spadku odporności. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że mogą to być objawy uczulenia na pyłki roślin. W takiej sytuacji, najlepiej przyjrzeć się sobie i zwrócić uwagę na to, co nam dolega. Następnym krokiem jest podjęcie odpowiedniego leczenia, ponieważ środki na przeziębienie będą bezskuteczne w przypadku alergii. Bezpieczną lekiem są tabletki antyhistaminowe Zyrtec UCB, których działanie utrzymuje się do 24 godzin. Jest to środek dostępny bez recepty.
Błędne rozpoznanie
Mylna diagnoza sprawia, że zamiast po leki antyalergiczne sięgamy po środki na przeziębienie, które nie mogą wiele zdziałać. Gdy nie jesteśmy pewni co nam dolega powinniśmy zaobserwować swój katar. Sienny pojawia się nagle, jest wodnisty, przewlekły, i nie towarzyszy mu gorączka. Katar towarzyszący przeziębieniu zazwyczaj rozwija się stopniowo i trwa kilka dni. Wydzielina jest gęsta i żółta. Dodatkowo osoba uczulona może skarżyć się na swędzenie i łzawienie oczu. Istotny jest też czas kiedy pojawia się katar. Zwykły – na przełomie wiosny i zimy, sienny – co roku o tej samej porze.
Oprac. Kinga Pinas
Facebook
RSS