Bez trudu można znaleźć wiele plusów poruszania się komunikacją miejską. Podróżowanie tramwajem czy autobusem jest przede wszystkim korzystne pod względem ekonomicznym czy ekologicznym. Często to także zdecydowanie szybszy sposób na to, aby dotrzeć do celu. Komunikacja miejska nie jest jednak bez wad. Co może nam w niej przeszkadzać?
Uroki podróży autobusem czy tramwajem świetnie oddaje „Dzień świra” Marka Koterskiego. Poza walką o miejsce siedzące czy wybrzydzaniem w zajęciu odpowiedniego, u innych pasażerów denerwują nas również głośne rozmowy przez komórkę, chichot nastolatków, nieprzyjemny zapach, plecaki i duże torby. Tłok może być naprawdę irytujący, podobnie jak przepychanie się innych osób, np. w drodze do wyjścia. Tego niestety czasami nie da się wyeliminować. Można natomiast minimalizować własne rozdrażnienie taką sytuacją uprzyjemniając sobie podróż np. poprzez ulubioną muzykę. Jeśli uda nam się znaleźć wolne miejsce to warto z niego skorzystać. Gdy okaże się to niemożliwe dobrze jest natomiast stanąć w takim punkcie, aby nie przeszkadzać pasażerom zmierzającym do wyjścia.
Charakterystyczne dla komunikacji miejskiej są także opóźnienia. Naszą irytację podczas oczekiwania potęgują również niekorzystne warunki atmosferyczne. Sprawdzając rozkład jazdy liczymy na to, że nasz środek lokomocji nadjedzie o planowanej godzinie. Jest to szczególnie ważne, gdy w drodze do pracy, szkoły czy na uczelnię musimy się przesiadać. Wtedy nawet pięciominutowy poślizg może spowodować dalsze duże opóźnienia. W tej sytuacji warto natomiast wyjść nieco wcześniej, biorąc poprawkę na to, że takie opóźnienia mogą mieć miejsce.
Nie dla wszystkich poranny spacer na przystanek wydaje się być przyjemny. Szczególnie wtedy, gdy mieszkanie i przystanek dzieli spora odległość. Taki ruch to jednak samo zdrowie. Szczególnie trudno jesteśmy to jednak w stanie przyjąć zimą. Warto jednak pamiętać, że to przy chłodzie hartujemy organizm. Poranny spacer to też dobra okazja, żeby porządnie się obudzić i idealny sposób, żeby zafundować sobie trochę ruchu (zwłaszcza gdy brakuje nam czasu na inne ćwiczenia). Pamiętajmy jedynie, by ubrać się na cebulkę i zadbajmy o wygodne buty.
Uciążliwa dla niektórych pasażerów komunikacji miejskiej może być także kwestia zakupu biletów. Kolejka do kiosku, popsuty automat, brak drobnych – to tylko niektóre z trudności, z jakimi borykamy się kupując bilety komunikacji miejskiej. Ci którzy chcą ominąć kolejki i nie stresować się tym, czy automat znajdujący się wewnątrz autobusu będzie działał powinni się zdecydować na zakup biletu przez telefon. Dzięki aplikacjom pozwalającym nam zaopatrzyć się w bilety jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu.
Mimo wielu elementów, które przeszkadzają nam podczas korzystania z komunikacji miejskiej, na pewno znajdzie się też sporo plusów. Podróż tramwajem czy autobusem to wielokrotnie okazja, by spotkać znajomych. Można też urozmaicić sobie poranny dojazd lekturą książki czy gazety albo już w drodze do pracy sprawdzić maile. Jeżdżąc samochodem nie mamy do wyboru tylu opcji.
Źródło: 38 PR & Content Communication