Mówimy: „Indonezja” – myślimy: „Wyspy – Sumatra, Jawa, Borneo, Celebes, Nowa Gwinea i wulkany.” Tak, na tych pięciu wyspach znajduje się ponad 90% terytorium tego kraju, ale faktycznie Indonezja to kraina nie tysiąca, a ponad siedemnastu tysięcy wysp! Wulkany… Indonezja leży w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, w miejscu gdzie płyta indoaustralijska i płyta pacyficzna wciągają pod ziemię płytę euroazjatycką i z tego powodu jest bardzo niestabilna pod względem tektonicznym.
Około 100 km pod powierzchnią ziemi skały topią się tworząc lawę. Łańcuch wulkanów rozciąga się od Sumatry do Morza Banda, a spośród 400 wulkanów czynnych jest około 150.
Indonezja to największy wyspiarski kraj świata, czwarty pod względem liczby ludności, z której ponad połowa mieszka na jednej z najbardziej znanych wysp tego kraju – Jawie. Indonezja to prawdziwy tygiel kulturowy; zamieszkuje ją około 300 grup etnicznych posługujących się 700 językami (w większości austronezyjskimi, ale we wschodniej części również papuaskimi) i jest mocno zróżnicowana po każdym niemal względem – być może z jednym małym wyjątkiem: na większości jej obszaru panuje wilgotny podrównikowy klimat, w którym praktycznie nie występują pory roku, a pogoda jest nieprzewidywalna. Jest uważana za najbardziej tolerancyjny kraj na świecie, w którym większość (ponad 87%) stanowią muzułmanie, a krążące ostatnio w mediach pogłoski o zamiarze uchwalenia bardzo restrykcyjnego obyczajowo prawa, zdaniem ludzi znających dobrze ten kraj są, owszem, prawdziwe, ale z ogromnym prawdopodobieństwem zamiar ten pozostanie jedynie zamiarem.
Wobec takiej różnorodności hasło: „Jedziemy do Indonezji!” wydaje się czymś zupełnie abstrakcyjnym. Co wybrać w tej olbrzymiej różnorodności, żeby po niedługiej podróży wrócić do domu z mnóstwem niezapomnianych wrażeń i bez poczucia, że jeszcze tyle nas ominęło… Adventure Club oferuje kilka możliwości, kilka wypraw skomponowanych z odwiedzin różnych wysp tego niezwykłego kraju.
Kompozycja 1: Bali – Jawa – Borneo – Celebes
Już na samym początku wyprawy, po długim locie czeka relaks na plaży w północnej części rajskiej wyspy Bali lub przejażdżka po okolicy i zwiedzanie balijskich świątyń. Następnego dnia przeprawimy się promem na Jawę, gdzie na noc zatrzymamy się u stóp wulkanu Ilen. Rankiem kolejnego dnia wejdziemy na jego szczyt i zejdziemy do kaldery, gdzie wciąż tradycyjnymi metodami wydobywa się siarkę. Następnie pojedziemy w okolice wulkanu Bromo, by kolejny świt przywitać z zapierającym dech w piersiach widokiem na jego masyw i wspiąć się na jego zbocze. Kolejnym punktem planu podróży jest miasto Jogjakarta, w którym zwiedzimy Kraton – Pałac Sułtana z XVIII wieku, a takżeTanan Sari czyli „wodny zamek”, dawny ogród sułtański oraz fabrykę batiku, z którego produkcji słynie Jogyakarta. Wieczorem obejrzymy przedstawienie tradycyjnego teatru cieni, Wayang Kulit.
Następnego dnia wcześnie rano udamy się na zwiedzanie Borodubur, słynnej buddyjskiej świątyni z VIII/IX wieku, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Konstrukcja świątyni odzwierciedla buddyjską wizję świata iskłada się ona z trzech poziomów: piramidalnej podstawy z pięcioma kwadratowymi tarasami z pięknymi płaskorzeźbami i reliefami przedstawiającymi obrazy z życia Buddy i sceny z Dżataki, zbioru opowieści o poprzednich wcieleniach Buddy; części środkowej tworzonej przez trzy koliste tarasy z 72 stupami z posągami Buddy i zwieńczenia, które stanowicentralna stupa, większa od pozostałych. Na liście UNESCO znajduje się też Prambanan – hinduistyczna świątynia z IX wieku, najpiękniejsza na Jawie i w całej Indonezji.
Następny etap wyprawy to indonezyjska część Borneo, tzw. Kalimantan. Podczas pobytu na Borneo naszym domem będzie klotok – tradycyjna, drewniana łódź wraz z obsługą – przewodnikiem, prowadzącym łódź i kucharzem, który będzie serwował nam przysmaki indonezyjskiej kuchni. Klotoki mają od 2 do 10 metrów długości, a ich dach tworzy górny pokład, z którego będziemy można podziwiać las deszczowy. W drodze do Tajung Harapan znajdującego się w Parku Narodowym Tanjung Puting, będziemy mogli jednocześnie podziwiać dziewiczą przyrodę i wypatrywać różnych egzotycznych zwierząt. Tanjung Harapan to centrum rehabilitacji dla osieroconych orangutanów, gdzie małe i zabawne oranguciątka są uczone życia w dżungli. Po południu wypłyniemy na poszukiwanie nosaczy, które żyją tylko na Borneo. Ten przedziwny gatunek małp, wyróżniający się wielkim charakterystycznym nosem, jest gatunkiem zagrożonym. Następnego dnia spotkamy też endemiczny gatunek orangutanów, żyjących tylko na Sumatrze i Borneo. Z Camp Leakey wybierzemy się krótki trekking przez las deszczowy, gdzie wykwalifikowany przewodnik Parku Narodowego Tanjung Puting pokaże nam dzikie orangutany, gibony, makaki i wiele innych ciekawych gatunków fauny i flory.
Kolejną indonezyjską wyspą, którą odwiedziny będzie Celebes. Po przylocie udamy się w rejon Toraja, znany z ciekawych wierzeń i zwyczajów pogrzebowych. Odwiedzimy tam tradycyjne miejsca pochówku, zobaczymy targ drogocennych bawołów składanych w ofierze za zmarłych, a przy odrobinie szczęścia weźmiemy udział w ceremoniach pogrzebowych. Wybierzemy się także na kilkugodzinny trekking przez dżunglę i tradycyjne wioski.
Kompozycja 2: Bali –Komodo – Rinca – Flores
Wyprawę rozpoczniemy od zwiedzania Bali – odwiedzimy najważniejszą i najpiękniejszą świątynią balijską – Besakih – Świątynię Matkę, zatrzymamy się także przy wpisanych na listę UNESCO polach tarasowych Tegallalang i wybierzemy się do Lasu Małp. Będziemy mogli też skorzystać z możliwości wyjścia na masaż balijski lub inny zabieg, aby w świetnej formie wyruszyć następnego dnia na wycieczkę rowerową po wyspie. Na rozpoczęcie dnia czeka nas śniadanie z widokiem na wulkan Batur, potem odwiedzimy lokalne wioski, przejedziemy przez pola tarasowe i przyjrzymy się życiu mieszkańców Bali. Spróbujemy też najdroższej kawy na świecie – Kopi Luwak.
Na dwa kolejne dni zamieszkamy na łodzi. Przy wyspie Kelor będziemy mogli popływać i posnorkować, by podziwiać podwodny świat, a potem przepłyniemy dalej na wyspę Rinca, gdzie zobaczymy olbrzymie warany – smoki z Komodo, a także inne lokalne zwierzęta, m.in. makaki, bawoły wodne i olbrzymie płaszczki.
Spotkanie ze smokami z Komodo nie jest teraz możliwe na samym Komodo. Wiosną tego roku rząd Indonezji, po konsultacji z ministerstwem środowiska i leśnictwa, podjął decyzję o zamknięciu dla turystów na cały 2020 rok części wyspy Komodo, na której żyją warany „ostatnie smoki na świecie.” Smoki z Komodo to rzadki i zagrożony gatunku waranów – i to właśnie ze względu na ich dobro zapadła taka decyzja. Co miesiąc wyspę odwiedzało 10 tysięcy turystów. To dwukrotnie więcej niż liczy populacja waranów. Smoki, zestresowane obecnością tak dużej liczby ludzi, nie chciały się rozmnażać, co jeszcze bardziej pogłębiało zagrożenie tego gatunku wyginięciem. Spokojniejszy czas na wyspie władze Indonezji wykorzystają również na posadzenie nowych drzew.
Warany to największe żyjące obecnie jaszczurki – osiągają do 3 metrów długości, a ich waga może przekraczać nawet ponad 200 kilogramów. Wbrew obiegowej opinii, ataki waranów na ludzi należą do rzadkości.
Po pełnych wrażeń dniach na Rinka i Komodo, niemal tydzień spędzimyna pięknej wyspie Flores. Odwiedzimy tam między innymi tradycyjną wioskę Melo i największe na Flores pola ryżowe (Lembor) wioskę Cara z oryginalnymi polami ryżowymi w kształcie pajęczyny, miasteczko Ruteng, a w nim lokalny targ. Udamy się również nad jezioro wulkaniczne Ranamese, a w miejscowości Aimere zobaczymy proces produkcji lokalnego alkoholu – araku. Podczas wycieczki dookoła Bajawy odwiedzimy tradycyjne wioski ludu Bajawa, produkujące lokalny materiał – ikat, a na zakończenie dnia odpoczniemy w gorących źródłach. Następnym naszym celem będzie malownicza wioska Moni, a po drodze odwiedzimy Wogo i niebieską plażę Nangapanda.
Z Moni przed świtem wyruszymy w stronę wulkanu Kelimutu, na którego szczycie zobaczymy trzy piękne, różnokolorowe jeziora. Na zakończenie pobytu na Flores czeka nas chwila relaksu na plaży Koka i nocleg w hotelu przy plaży w Maumere.
Ostatnie dwa dni tej wyprawy spędzimy znów na rajskim Bali. Odwiedzimy tam dwie przepiękne świątynie – Tanah Lot i Uluwatu, a wieczorem obejrzymy pokaz tradycyjnego tańca ognia, Kecak. Będzie też czas na zakupy i odpoczynek na plaży, wycieczkę do parku z egzotycznymi ptakami lub zwiedzanie do ekologicznej fabryki czekolady.
Kompozycja 3 – Sylwester na rajskich wyspach
Trzecia kompozycja indonezyjskich wysp, jaką oferuje Adventure Club, to dwutygodniowa bajeczna wyprawa połączona ze świętowaniem powitania Nowego Roku. W planie zwiedzanie atrakcji Bali, w tym wycieczka rowerowa przez wioski i pola tarasowe, wizyty w świątyniach, degustacji Kopi Luwak, balijskie spa i masaże.
Nowy Rok będziemy witać w Kuta – nadmorskiej miejscowości z piękną szeroką plażą, pełnej licznych klubów, restauracji i sklepów. Wieczorem na plaży odbędzie się pokaz sztucznych ogni.
Pierwszy stycznia to oczywiście dzień na relaks, najlepszy moment na masaż lub odpoczynek na plaży.
Następnego dnia popłyniemy szybkim promem na pobliską wyspę Lombok. Zatrzymamy się na południowym wybrzeżu w miejscowości Kuta. Kuta, Lombok to inna miejscowość niż Kuta na Bali, gdzie powitaliśmy Nowy Rok. Znajduje się tam jedna z najpiękniejszych plaż Indonezji, na której będziemy beztrosko spędzać czas, wygrzewając się w słońcu, popijając świeży sok z kokosa lub spacerując i podziwiając spektakularne krajobrazy.
Kolejne trzy dni spędzimy w północnej części Bali w urokliwej, spokojnej miejscowości Lovina. Być może o świcie, podczas rejsu łodzią, spotkamy pojawiające się tam delfiny. Jak na całym Bali, również w jego północnej części znajdują się liczne piękne świątynie, oprócz samego zwiedzania oferujące dodatkową atrakcję, jaką jest pokaz tradycyjnego tańca ognia.
Zanim odjedziemy z powrotem do domu, spędzimy jeszcze dwa dni na pięknej wyspie Nusa Penida, gdzie na skuterach będziemy zwiedzać plaże, zatoki, klify, wodospady.
Którą opcję wybrać? Każda stanowi pewną całość, nie pozostawiającą niedosytu, ale zachęcającą do powtórnych odwiedzin tego największego wyspiarskiego kraju na świecie.
Zapraszamy do poznawania różnych aspektów Indonezji z Adventure Club!
Szczegółowy opis, informacje o kosztach, świadczeniach, terminach i sposobie zgłaszania się można znaleźć na:
Kompozycja 1: http://adventure-club.eu/wyprawa/indonezja-jawa-borneo-celebes/
Kompozycja 2: http://adventure-club.eu/wyprawa/indonezja-bali-komodo/
Kompozycja 3: http://adventure-club.eu/wyprawa/indonezja-sylwester-na-rajskich-wyspach/
Tekst: Anita Doroba
Zdjęcia: Archiwum Adventure Club Radosław Kasprzak
Facebook
RSS