Site icon Sukces jest kobietą!

Idealny blat kuchenny

Jaki jest ten idealny blat kuchenny? Możliwości jest wiele, są jednak pewne zmienne, które przesądzają o tym czy nasza kuchnia wygląda idealnie czy też nie. Przy wyborze blatu liczy się odpowiedni materiał i dobry pomysł

Podczas remontu kuchni coraz częściej decydujemy się na wybór kamienia naturalnego. Znajduje on miejsce w naszych domach i sprawdza się w wielu wariantach. Pojawia się na ścianach, podłogach, parapetach, elewacjach, obudowach kominka oraz na blatach łazienkowych czy kuchennych. To właśnie ten ostatni sposób wykorzystania cieszy się największą popularnością. Skąd tak duże zainteresowanie? Wynika ono przede wszystkim z tego, że kamień naturalny pasuje właściwie do wszystkiego, niezależnie od tego czy masz wnętrze w stylu klasycznym, minimalistycznym czy takie, w którym rządzi przepych. To, że najczęściej wybiera się go do kuchni wynika natomiast z trwałości, uniwersalności i praktycznego podejścia do sprawy.

Blaty kuchenne, które wykonane są z drewna mają wielu zwolenników. Ich zdecydowanym plusem jest naturalność. Pasują do wielu aranżacji, nadając wnętrzu przytulnego klimatu. Są ciepłe w dotyku i łatwe w obróbce – można je dowolnie przycinać, a także poddawać wielokrotnym zabiegom renowacyjnym. Dbanie o ich naturalne piękno jest dość uciążliwe: większość drewnianych blatów wymaga specjalnej impregnacji i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Te, na szczęście, nie są zbyt skomplikowane – można je szlifować, lakierować i malować wiele razy. To dobra informacja, bo drewniana powierzchnia robocza źle znosi wysokie temperatury, jest podatna na zarysowania, przebarwienia i pęknięcia. Przebarwienie drewna nie jest trudne: wystarczy poddać je działaniu barwiących produktów spożywczych lub tłuszczu.

Blaty z kamienia stanowią z kolei najlepszą z możliwych alternatyw dla drewna. Warto też jednak przyjrzeć się grafitowi. Jest on trwały i występuje w dwóch odmianach: użylonej oraz ziarnistej. Ta druga jest znacznie bardziej jednolita od poprzedniczki, ale różni się wielkością ziarna. Pierwszą natomiast cechują użylnienia i wzory. W kwestii kolorów istnieje spora dowolność. Kamień naturalny dostępny jest w barwach od jasnych beżów, przez szarości po brązy i czernie. Różnorodne odcienie granitu pozwalają na dostosowywanie swoich blatów do kolorystyki mebli czy całego wnętrza. Plusem tego surowca jest również odporność na ścieranie i zarysowywanie. Zdecydowanie sprzyja on utrzymywaniu czystości. Jeśli natomiast zdecydujemy się na jego jasny odcień to warto pamiętać, aby nie dopuścić do jego zaplamienia mocno barwiącymi płynami. Przy ciemnych powierzchniach nie ma już takich problemów.

Pozostają jeszcze konglomeraty kwarcowe, które najczęściej są wybierane przez osoby lubiące kamienną estetykę i nowoczesne technologie. Ważna jest dla nich także m.in. łatwość użytkowania i mała nasiąkliwość. Dzięki takim właściwościom blaty są bardziej higieniczne i bez problemu mogą mieć kontakt z żywnością.

Źródło: Brand Voice

Exit mobile version