Naukowcy spierają się o nią już ponad 200 lat. Jedni ją krytykują, inni widzą w niej skuteczną metodę leczniczą
Leki homeopatyczne można stosować samemu, jednak lepiej zasięgnąć wcześniej porady lekarza.
Homeopatia to dziedzina medycyny rozpropagowana w XIX wieku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna.
Nazwa pochodzi od greckiego słowa „homois” – podobny i „patios” – choroba, co oznacza „podobieństwo do choroby”. Leki homeopatyczne powstają prawie wyłącznie ze składników naturalnych: roślin leczniczych, produktów zwierzęcych i składników mineralnych. Dzięki specjalnej technologii ich sporządzania użyte do ich wyrobu – czasem nawet bardzo trujące – surowce nie są szkodliwe dla pacjenta. Wręcz przeciwnie – pomagają usunąć nie tylko objawy, ale i przyczyny chorób.
Terapię lekami homeopatycznymi prowadzi się według zasad podobieństwa i stosowania małych dawek substancji leczniczych. Zasada „podobne leczy się podobnym” opisana była już w starożytności przez Hipokratesa, który jako jeden z pierwszych zaobserwował, że substancje wywołujące chorobę w zdrowym organizmie w pewnych przypadkach mogą leczyć stany chorobowe o podobnych objawach. Znaczy to, że substancja, która u zdrowego człowieka prowadzi do stanów chorobowych, przygotowana w postaci homeopatycznej (rozcieńczona i zdynamizowana) może leczyć chorego, u którego występują takie właśnie stany i objawy.
– Należy przy tym wybrać tak minimalną dawkę, jak to tylko możliwe – podkreśla dr Julita Grześkowiak-Melanowska, homeopata i lekarz pediatra.
Leki homeopatyczne można stosować samemu, jednak lepiej zasięgnąć wcześniej porady lekarza. – Homeopatię mogą stosować wszyscy, trzeba jednak podkreślić, że sprawdza się ona doskonale jako metoda pomocnicza, nie może natomiast zastąpić leczenia tradycyjnego – zaznacza dr Grześkowiak-Melanowska. – To również dobra metoda na wzmocnienie organizmu po chorobie – dodaje.
Stosowane w lekach homeopatycznych dawki substancji naturalnych są dawkami podprogowymi, w związku z tym składniki użyte do produkcji, czasem toksyczne, tracą szkodliwe właściwości i nabierają cech leczniczych. Jak podkreślają lekarze homeopaci, im mniejsza dawka danej substancji i większe rozcieńczenie czy też roztarcie, tym środek homeopatyczny działa skuteczniej.
Facebook
RSS