Site icon Sukces jest kobietą!

Gdzie rozwijały się najstarsze lasy?

Skamieniałe pozostałości lasu, datowane na 385 mln lat, odkryto w Stanach Zjednoczonych. Te systemy korzeniowe naukowcy opisują na łamach magazynu „Current Biology”.

Skamieniałe pozostałości rozległego systemu korzeniowego z okresu dewońskiego odkryto w pobliżu miasteczka Cairo w stanie Nowy Jork (USA). Odkrycie świadczy o tym, że początki takich lasów, jakie znamy dzisiaj pojawiły się wcześniej, niż dotąd sądzono.

„W okresie dewońskim po raz pierwszy na Ziemi wyrosły lasy” – opisuje jeden z autorów publikacji, William Stein z Binghamton University w Nowym Jorku. Jak dodaje, od tego czasu świat nie był już taki, jak dawniej.

Kilka lat wcześniej, w miejscowości Gilboa, położonej kilkadziesiąt kilometrów od Cairo, zespół odkrył inną pozostałość prehistorycznego lasu, którą uznano wówczas za najstarszą. Okazuje się jednak, że skamieniały las spod Cairo jest starszy i o zupełnie innym charakterze.

Zidentyfikowano w nim trzy odmienne systemy korzeniowe. Jeden prawdopodobnie należał do drzew przypominających palmy o nazwie Eospermatopteris. To drzewo występowało również na stanowisku w Gilboa.

Odkryto również pozostałości drzew o nazwie Archaeopteris, przypominających pod wieloma względami dzisiejsze rośliny nasienne. Zdaniem naukowców te rośliny mogły dać początek takim lasom, jakie znamy dzisiaj. W porównaniu z innymi roślinami dewońskimi sprawiają wrażenie bardziej zaawansowanych.

Trzeci rodzaj znaleziska zaskoczył naukowców, ponieważ uważano, że te akurat rośliny powinny być znacznie późniejsze. Były to resztki widłaków zwanych niekiedy łuskodrzewami, które chronologicznie umieszczano dotąd przynajmniej kilkadziesiąt milionów lat później (okres schyłkowego karbonu).

Jak podsumowują naukowcy, struktura korzeniowa dewońskiego lasu spod Cairo przypomina struktury korzeniowe znane dotąd z mokradeł okresu karbońskiego, późniejszych o dziesiątki milionów lat.

krx/ ekr/, PAP Nauka w Polsce

Exit mobile version