„Czasem małe wydarzenie może zmienić losy świata. Nawet trzepot skrzydeł motyla może wywołać tornado na drugim krańcu ziemi”.
DOM ŻYCIE to pionierska placówka Fundacji Black Butterflies, która powstaje w Zielonej Górze. Ma świadczyć kompleksową pomoc i wsparcie osobom doświadczonym ciężkimi chorobami, w tym nowotworowymi, w osiągnięciu najważniejszego celu – powrotu do zdrowia. Głównym zadaniem fundacji jest aktywowanie ludzi ciężko chorych do walki o zdrowie, należne świadczenia i normalne, godne życie.
Pomysłodawczynią Domu Życie jest Ewa Minge, która od kilkunastu lat odnajduje pasję w pomaganiu potrzebującym. Inspiracją do założenia fundacji Black Butterflies był międzynarodowy sukces jej ostatniej kolekcji haute couture o tej samej nazwie, odniesiony podczas Paris Fashion Week w lipcu 2015 r.
Najbardziej rozpoznawalna polska projektantka na świecie uznała wówczas, że jej pomoc powinna mieć szerszy, instytucjonalny wymiar. Dom Życie jest kontrapunktem dla domu mody. Według Ewy Minge największe dobra luksusowe z dziedziny fashion i interior design mogą nie tylko być źródłem satysfakcji dla ich nabywców. Mogą także pracować na rzecz najwyższego dobra, jakim jest ludzkie życie i nieść ideę pomocy innym.
Dom Życie w Zielonej Górze będzie pierwszą , wzorcową placówką fundacji. W pracowniach tematycznych nasi podopieczni będą podnosili swoją wiarę w zwalczenie choroby oraz budowali poczucie własnej wartości poprzez realizowanie siebie i swoich pasji. Znajdą się tam także gabinety, w których fachowcy zadbają o niwelowanie ubocznych i niechcianych skutków leczenia, m. in. chemioterapii, które pozostawiają bolesne ślady – łysienie, problemy skórne, stomatologiczne, inne.
Na terenie domu będzie znajdował się także gabinet psychologiczny. Prawnicy, pełniący stałe dyżury w Domu Życie, będą informowali naszych podopiecznych o ich konstytucyjnym prawie do leczenia oraz pomagali uporządkować sprawy prawne wynikające z choroby.
Wsparcie fundacji Black Butterflies otrzymają także rodziny podopiecznych, które często nie potrafią poradzić sobie z problemem choroby najbliższych. Ważnym aspektem pionierskiego ośrodka i jego umiejscowienia w Zielonej Górze jest ścisła współpraca z Uniwersytetem Zielonogórskim, która ma zaowocować przygotowaniem nowatorskich programów dydaktycznych, podnoszącym skuteczność pracy z osobami doświadczonymi chorobą.
Na terenie Zielonej Góry chcemy docelowo utworzyć pod patronatem Akademii Medycznej w Łodzi oddział rekonstrukcji piersi. Wśród członków Rady Fundacji i jej ambasadorów znajdują się specjaliści i lekarze z najlepszych polskich klinik, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i sukcesami z innymi ośrodkami. Fundacja chce ułatwić wprowadzanie nowatorskich metod leczenia w całym kraju.
W Domu-Życie planujemy stworzyć szereg pracowni tematycznych: sztuk plastycznych, muzycznej, sportowej i rekreacyjnej, fotograficznej, teatralnej i filmowej, pisarskiej i podróżniczej. Pracownie będą posiadały swoich aktywnych ambasadorów, których nazwiska obecnie ustalamy. Chcemy, by były to osoby z pierwszych stron gazet, zaangażowane jednak w nasz projekt nie tylko wizerunkowo, ale poprzez realne działania. Obecni, zadeklarowani ambasadorzy to:
• Sztuki plastyczne – Ewa Minge
• Muzyka – zespół Blue Cafe
• Pisarstwo – Małgorzata Domagalik
• Fotografia – Dariusz Biczyński
• Podróże – Martyna Wojciechowska
Fundacja planuje także zakładanie oddziałów poza granicami Polski, które będą pozyskiwać międzynarodowe gwiazdy do promocji idei Black Butterflies i profilaktyki. Walka o życie nie powinna bowiem mieć żadnych granic. Ambasadorką fundacji została m.in. Natalia Fogelund, Miss Szwecji, która w grudniu reprezentowała swój kraj na konkursie Miss World.
Nasze placówki będziemy budowali krok po kroku. W kolejnej fazie chcemy zbudować alternatywne miejsce dla hospicjum, gdzie Ci z naszych podopiecznych, którzy niestety przegrają walkę z chorobą, będą mogli godnie doczekać przejścia na drugą stronę. Fundacja posiada już pierwszy punkt w centrum Zielonej Góry, który przechodzi adaptację. Ponad 300 m2 chcemy podzielić na pierwsze gabinety tematyczne, a dzięki możliwościom i zaangażowaniu miasta Zielona Góra będziemy korzystać na co dzień z uprzejmości ośrodka sportu i rekreacji, uniwersytetu oraz szpitala.
Celem „na koniec dnia” jest tworzenie przyjaznego bajkowego miejsca, w którym nasi podopieczni uwierzą, że marzenia mogą się zrealizować. Otoczenie i jego atmosfera to jeden z podstawowych kluczy do sukcesu. Prace naszych podopiecznych będą pokazywane dwa razy do roku podczas dużego widowiska fundacji Black Butterflies. Marka Eva Minge będzie przedstawiała swoją kolekcję Haute Couture dedykowaną fundacji regularnie. Sprzedaż z tej unikatowej i drogiej linii sukien będzie przekazywana przez właściciela marki – firmę Esotiq&Henderson w całości na cele fundacji.
O fundatorce i fundacji
Ewa Minge ma duże sukcesy w pracy z ludźmi walczącymi o zdrowie. Artterapia, którą uprawia od 12 lat, oraz inne wymierne formy pomocy dają niesamowite efekty. Jeden z jej podopiecznych z Zespołem Downa pod okiem jej grupy nauczył się projektowania, kroju i szycia. Grzegorz dzięki temu nie tylko spełnił swoje marzenia, ale także zarabia na życie.
Ewa Minge swoją historią, którą opisuje w autobiografii „Życie to bajka”, udowadnia, że można zrealizować nawet najbardziej niewiarygodne marzenia. Nawet wbrew wielu przeciwnościom, w tym poważnej chorobie. Ambasadorami i wolontariuszami fundacji są ludzie, których droga stanowi osobisty dowód na przełamywanie barier słabości i osiąganie wymarzonych celów.
Ewa Minge od 25 lat na terenie województwa lubuskiego prowadzi dużą firmę odzieżową, która już jest znana na całym świecie. Ewa Minge to nie tylko człowiek sztuki, ale silnie stąpająca po ziemi ekonomistka. Matka, która samotnie wychowała dwóch synów, nie zrezygnowała z realizacji swoich dwóch pasji: budowania domu mody i pomagania ludziom. Dom Mody Ewy Minge jest częścią notowanej na GPW grupy odzieżowej Esotiq & Henderson. Poszczególne marki, należące do grupy, będą wspierać działalność fundacji, wprowadzając do sprzedaży specjalne linie dedykowane fundacji pod nazwą Black Butterflies. Dochód z nich będzie zasilał konto fundacji.
– To jednak kropla w morzu potrzeb. Dlatego fundacja będzie finansowana także przez sponsorów i mecenasów. Mamy już pierwsze deklaracje wsparcia od firm i instytucji działających w Polsce. – mówi Ewa Minge.
Inauguracja fundacji
Pierwszym krokiem, jaki fundacja zrobiła było inauguracyjne widowisko, na które złożyły się: wyjątkowy pokaz paryskiej kolekcji Black Butteflies Eva Minge oraz koncert zespołu Blue Cafe. To także promocja działań fundacji. Po pokazie paryska kolekcja została wystawiona na licytację. Event został bardzo dobrze przyjęty przez gości i szeroko komentowany przez wiele mediów w Polsce.
Media bardzo przychylnie podchodzą do działalności charytatywnej Ewy Minge i jej idei powołania fundacji Black Butterflies. Pisały i mówiły o niej najważniejsze polskie dzienniki, tygodniki i miesięczniki, najchętniej obserwowane portale internetowe i media elektroniczne. O działalności fundacji dowiedziały się miliony Polaków.
Fundacja pozyskała wielu już wspaniałych partnerów. Są z nami:
Uniwersytet Zielonogórski – Wydział Psychologii,
Szpital Onkologiczny w Łodzi,
Szpital Onkologiczny w Bydgoszczy,
Szpital Marynarki Wojennej w Gdyni,
znani lekarze onkolodzy, psychiatrzy, psycholodzy i wiele osób ze środowiska kultury i sztuki.
Ewa Minge jest pomysłodawczynią fundacji. Konsekwentnie od lat pomagała innym, bez struktury i zaplecza, za własne pieniądze. Teraz to doświadczenie daje nam wiarygodność wśród mediów i partnerów fundacji.
Kontakt:
Prezes Zarządu: Małgorzata Sawicka
+48 501 164 611
m.sawicka@blackbutterflies.com
www.blackbutterflies.com
oprac. Agnieszka Słodyczka
FOT. Archiwum Ewy Minge i Fundacji Black Butterflies
Facebook
RSS