Kobiety bywają wątłe i bezbronne, ale w razie potrzeby potrafią pokonać nawet największe przeciwności. „Dziewczyna, która pokonała ISIS” stanowi jeden z przykładów, które mogą to potwierdzić. To także historia pozwalająca uzmysłowić sobie, ile jest w stanie przeżyć jeden człowiek
Nic nie zwiastowało takiego zakończenia. Farida Khalaf ma 18 lat, skończyła przedostatnią klasę gimnazjum i podobnie jak jej rówieśnicy cieszyła się na myśl o nadchodzących wakacjach. Ten rok jest jednak pod każdym względem inny: w sierpniu 2014 roku na jej spokojną rodzinną wioskę Kocho napadają terroryści z ISIS. Spędzają wszystkich mężczyzn i chłopców ze wsi i zabijają ich. Kobiety i dziewczęta trafiają w niewolę. Przez cztery miesiące od tych wydarzeń Farida może doświadczać życia w prawdziwym piekle. Jest sprzedawana jako niewolnica różnym mężczyznom. Przechodzi z rąk do rąk, jest gwałcona i bita niemal do nieprzytomności.
Jej wola życia jest jednak większa, a okrucieństwa, których doświadcza umacniają w niej odwagę i chęć przeciwstawienia się całemu złu rozgrywającemu się tuż obok. Raz z sześcioma innymi dziewczętami, którym przewodzi, ucieka przez pustynię. Po drodze spotyka je wiele dramatycznych przygód. To jednak pocą≥tek kolejnego rozdziału w jej życiu.
Nie da się opisać słowami tego, co może przeżyć człowiek, szczególnie tak młody i pozornie nieskalany złem i goryczą tego świata – Farida ciągle zmaga się z konsekwencjami terroru ISIS. Farida jest bardzo silna, ma serce jak lwica, i na szczęście, jej wiara w Boga jest wystarczająco mocna, aby pomóc jej przetrwać wszystkie kryzysy. Niesamowita historia, która boli – i woła o to, aby nigdy nie milczeć i się nie poddawać – zaznacza Frank Heinrich, przewodniczący Komisji Praw Człowieka i Pomocy Humanitarnej w Bundestagu.
Główną bohaterkę miała okazję poznać Andrea C. Hoffmann. Jest ona specjalistką od zagadnień Bliskiego Wschodu i autorką licznych reportaży z Iranu, Afganistanu, Pakistanu, Iraku, Turcji, Libanu, Syrii, Egiptu. Postanowiła zatem opowiedzieć także historię swojej nowej, poznanej w obozie dla uchodźców, znajomej. Jej opowieść to nie tylko prawdziwy obraz poczynań terrorystów, ale i wstrząsająca historia niewinnej dziewczyny.
Źródło: Prószyński Media
Facebook
RSS