Codzienne zapisywanie miłych zdarzeń, jakie się nam przytrafiły, to dobry sposób na ochronę przed spadkiem nastroju – przekonują specjaliści. Poradnik, jak taki zeszyt prowadzić i informacje, jakie korzyści można z tego odnieść, znajdują się na stronie Instytutu Edukacji Pozytywnej.
Krótkie filmiki krok po kroku pokazują, jak taki specjalny dziennik prowadzić i z niego korzystać. Specjaliści wskazują, że codzienne zapisywanie tego, co dobrego się wydarzyło i co dobrego dało się innym, skutkuje rozwojem uważności i budowaniem pozytywnego nastawienia do siebie i do świata. Dla niektórych może też być sposobem ochrony przed depresją, wypaleniem zawodowym i utratą motywacji do działania.
To niejedyne narzędzie, jakie oferuje Instytut Edukacji Pozytywnej. Na stronie pozytywnyrozwoj.org dostępne są też ankiety diagnostyczne, adresowane do nauczycieli, wykładowców oraz studentów. Za ich pomocą można określić, czy występują – a jeśli tak, to kiedy – objawy związane z depresją sezonową.
Wyniki ankiety przesyłane są na adres e-mailowy, a ankietowany może zapoznać się z algorytmem działań, jakie można podjąć w zależności od uzyskanej diagnozy oraz gdzie zgłosić się z ewentualnym problemem.
„Depresja, wypalenie zawodowe czy przewlekły stres, brak motywacji mogą dotknąć każdego z nas. Ludzie borykający się z problemami o podłożu psychologicznym najczęściej bagatelizują ich pierwsze objawy, tłumacząc je przemęczeniem, chwilowym spadkiem nastroju, niekończącym się natłokiem obowiązków. Przychodzi jednak moment, kiedy powinniśmy się przyjrzeć wnikliwiej temu, co się z nami dzieje” – przekonują specjaliści z Instytutu.
Stąd uruchomiona została także specjalna linia telefoniczna – 800 808 004. Telefon jest bezpłatny, a w określonych godzinach dyżurują psychologowie i psychoterapeuci. Mogą zaoferować nie tylko wsparcie w trakcie rozmowy, ale też podpowiedzieć, w razie takiej konieczności, gdzie szukać profesjonalnej i już bezpośredniej pomocy. Instytut oferuje ponadto konsultacje bezpośrednie – wykaz godzin i miejsc takich spotkań znajduje się na stronie internetowej.
Działalność jest finansowana ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, a celem projektu jest rozpowszechnienie informacji i promowanie aktywnej profilaktyki zdrowia psychicznego wśród studentów, nauczycieli i wykładowców. W ramach projektu organizowane są też konferencje „Życie na plus”, organizowane w każdym województwie. Najbliższa odbędzie się 27 września w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu, kolejna – 16 października w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie.
Źródło: Zdrowie.PAP.pl
Facebook
RSS