Niemowlę słuchające języka w pierwszych miesiącach życia może później nauczyć się go znacznie szybciej, nawet jako dorosły człowiek
To dobra wskazówka dla młodych mam, zwłaszcza biorąc pod uwagę coraz liczniejsze małżeństwa mieszane lub wychowywanie dzieci poza granicami kraju. Przeprowadzone w Holandii badania wykazały, że dziecko w swych pierwszych miesiącach mimowolnie uczy się znacznie więcej, niż może nam się wydawać.
Mało tego, efekty tej nauki pozostają w umyśle na długie lata. Jeśli nasze dziecko jest wystawione na słuchanie obcego języka, znacznie łatwiej będzie mu się tego języka nauczyć w przyszłości, nawet jeśli nie zacznie nim mówić od razu.
Jiyoun Choi, Anne Cutler, Mirjam Broersma porównali 58 Holendrów, z których 29 urodziło się w Holandii, a drugie 29 pochodzi z Korei. Z kolei połowa z dzieci adoptowanych z Korei wyjechała z rodzimego kraju w wieku młodszym niż 6 miesięcy. Mimo to wszyscy z grupy 29 „adoptowanych Holendrów” znacznie łatwiej przyswajali sobie podstawy koreańskiego, gdy obie grupy proszono o naukę tego języka. Ich umysł pamiętał po prostu różnice w wymowie głosek pomimo upływu nawet 20 lat od ich pierwszego usłyszenia.
To nie pierwsze badanie naukowe, które potwierdza, że dziecko wystawione na bierny kontakt z językiem później znacznie łatwiej się go uczy. Oczywiście najlepsze wyniki badawcze osiąga się z językami o zupełnie innej budowie, dlatego wcześniej porównywano m.in. angielski z hindi i zulu, co dało dokładnie taki sam efekt – Anglicy słuchający każdego z tych języków w wieku niemowlęcym dużo łatwiej przyswajali go sobie wiele lat później.
Facebook
RSS