Młodość rządzi się swoimi prawami. Mając kilkanaście lat zazwyczaj nie myślimy bowiem o tym, z czego i w jaki sposób będziemy się utrzymywać za kilkadziesiąt lat. Z czasem jednak nasze myślenie się zmienia. Jakie są nasze wyobrażenia na temat przyszłości?
Ci, którzy nie pobierają aktualnie emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, a także znajdują się w przedziale wiekowym od 18 do 44 lat zaznacza, że zdarza im się myśleć o swojej przyszłości i o tym, z czego będą się wtedy utrzymywać. Tych, którzy myślą o tym często lub bardzo często jest mniej. Wśród badanych znalazło się bowiem jedynie 14% tych, którzy myśleli w ten sposób o przyszłości.
Jak ta grupa zamierza się utrzymywać na starość? 87% z nich wierzy, że uda im się żyć dzięki emeryturze. Nie liczy na nią natomiast co dziesiąty z tej grupy. Warto też dodać, że emerytura relatywnie rzadko była wskazywana jako jedyne źródło dochodu na starość (tylko 12% wskazań w grupie objętej badaniem).
Zdecydowana większość (73%) badanych w wieku 18–44 lata, którzy nie pobierają obecnie emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zakłada, że na starość będzie się utrzymywać z pracy najemnej albo z własnej działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego. Ponad połowa (55%) sądzi, że na stare lata będzie utrzymywać się z oszczędności lub dochodów z inwestycji.
Źródło: CBOS
Facebook
RSS