Biurko we wspólnej przestrzeni z wieloma obcymi ludźmi niekoniecznie brzmi kusząco. A jednak ma szereg istotnych zalet, które warto rozważyć, zanim skreślimy ten tryb wykonywania obowiązków.
Praca zdalna ma wiele zalet. Nikt nie zagląda przez ramię, nie czujemy ciągłej presji ani konkurencji ze strony współpracowników. Nie ma zgiełku rozpraszającego uwagę. Na pierwszy rzut oka brzmi jak rozwiązanie doskonałe. Jednak, pomijając nawet inne czynniki rozpraszające nas w domu, brak kontaktu ze środowiskiem pracy niesie również ze sobą poważne wady i zagrożenia.
Samotność, która psuje życie
Nie tylko trzeba wykazać się dużą samodyscypliną w dostarczaniu oczekiwanych efektów na czas, ale też w pracy zdalnej… nie ma do kogo się odezwać. Istnieje szereg cenionych badań, które wskazują, że osoby pracujące zdalnie znacznie częściej od innych cierpią z powodu samotności i poczucia izolacji. Brakuje zwykłych, błahych ludzkich interakcji.
Jeśli przepracowałaś rok z domu, to pewnie znasz to uczucie. Ciąg, by po cokolwiek wyjść z mieszkania i porozmawiać, uśmiechnąć się do kogoś spoza najbliższego kręgu rodziny i znajomych. Potrzebujemy tego, jesteśmy wszak istotami społecznymi. Mało tego, były chirurg generalny USA dr Vivek H. Murphy uważa, że w coraz bardziej mobilnej gospodarce mamy do czynienia z epidemią samotności.
Nawet jeśli jej epidemia brzmi abstrakcyjnie, to samotność ma realny i szkodliwy wpływ na nasze życie. Może prowadzić do zaburzeń psychicznych i silnego spadku komfortu naszego życia. Może okazać się bardziej zabójcza niż otyłość czy palenie paczki papierosów dziennie – tak bardzo podupaść można na zdrowiu z powodu obniżonej jakości funkcjonowania na co dzień. Oczywiście nie oznacza to, że samotność wprost niszczy nam płuca czy podnosi cholesterol, ale sprzyja ogólnemu pogorszeniu kondycji fizycznej i, przede wszystkim, emocjonalnej, wpływając na ryzyko skrócenia życia.
Uczyć się można od każdego
Tu właśnie korzystny jest coworking – jako ucieczka dla tych z nas, które nie radzą sobie z samotnością najlepiej. Idea wspólnego miejsca pracy z innymi osobami wykonującymi obowiązki zdalnie lub pracującymi jednoosobowo i samotnie to świetne rozwiązanie. Masz obawy przed zupełnie nowym środowiskiem pracy, w którym każda osoba robi co innego, tyle że wspólnie? Możesz je mieć, natomiast miej też świadomość, że na takim „sztucznym” skupianiu się można niemało zyskać!
Szeroka analiza osób pracujących w centrach coworkingowych z 2015 roku wskazuje, że lista korzyści jest naprawdę długa. Aż 84% ankietowanych uznało, że coworking podnosił ich motywację i zaangażowanie. To skutek jasnego podziału na czas i przestrzeń do pracy, a osobną do rozrywki, co w domu jest niełatwe. Dwie trzecie respondentów (67%) wskazało, że coworking przyczynił się do ich sukcesu zawodowego i prawie tyle samo osób (69%) czuło się bardziej spełnionych zawodowo.
Nowe osoby w otoczeniu to również nowe kontakty, nawet jeśli w innych branżach. Aż cztery na pięć osób (82%) poszerzyło swoje sieci kontaktów i tyle samo (80%) skorzystało z pomocy osób pracujących w tym samym miejscu. Ponad dwie trzecie nauczyły się czegoś nowego (69%) lub poprawiły już posiadane kwalifikacje (68%).
I wreszcie, na potwierdzenie tezy o samotności, aż 87% (!) uczestników badania wskazało, że spotykało się z osobami z centrum coworkingowego w celach towarzyskich, a 79% poszerzyło swoje znajomości prywatne właśnie dzięki takim miejscom. Prawie taki sam odsetek potwierdzał wyższy poziom zadowolenia z życia i niższy poziom samotności
Na podstawie Smallbizlabs.com oraz HBR.org. Zdjęcie: Freepik.com
Facebook
RSS